Uit ket da, qboeJcvtwv Cjujs Osfamu Jannie Provïly Zaterdag 11 October 1941. Op weg naar school zien we een groot vlieg tuig, 'een Duitser', bij Petten schieten ze erop; 'toch een Engelse'. Hij is aangeschoten. Dan boven zee wordt hij door jagers aangevallen. Het volgende is een ooggetuige verslag (van Jan Zeeman): Zondag 12 October. In verband met het voorval van gisteren heb ben de Duitsers een verbod ingesteld om op het strand te komen. De school is gevorderd, alsmede café 'de Haan' met enkele kamers, het schoolhuis en een huis dat leegstond voor de Duitse bezetting, daar de zomerhuisjes te koud zijn...! De kinderen moeten nu in de kerk naar school gaan en in een zomerhuisje, waar men de laatste tijd films draaide. Zondag 26 October. Noorse kotter gestrand 2 km. van Callantsoog richting Petten. De bemanning bestond uit Noren, het schip was in Engelse dienst. Het had motordefect, 14 dagen op zee rond gezwalkt. Bemanning gevangen genomen. De Duitsers houden er de wacht bij. Men mag er niet bij. Woensdag 29 October. De Groote Villa gevorderd. Kruitbos, de eige naar, eruit gezet. Woensdag 5 November. Er komen in het dorp hoe langer hoe meer stellingen. Om de school wordt een barricade gebouwd tegen scherven. Schuilkelders wor den bij deze punten gebouwd. Er strandt een houtschip bij de 'Kaap'. Dat is dicht bij Den Helder. Het andere gestrande schip wordt wel een 'sloper'. Woensdag 26 November. Houten stellage om school gereed. Met mi trailleurs is heden geprobeerd of de kogels er nog door zouden gaan. Donderdag 11 December We horen een vliegtuig naderen. Letten er niet op. Schieten van mitrailleur, en nog eens, en nog enkele malen, dan vier klappen. Naar buiten. Weer schieten. Grote rookwolk bij Callantsoog. Dan vertrekt het vliegtuig. Ik ga melk wegbrengen. In de teerweg door 't dorp zijn allemaal gaatjes door de kogels. Bij Anne Rietvink hebben de gordijnen door kogels vlam gevat. Geblust. koo L J L! -«3 Ga dan naar de plaats des onheils, een stukje land opzij van de school, waar de Duitsers in zitten en die door een houten schutting omge ven is. De bommen hebben geen scherfschade aangericht wat vreemd is. De gaten zijn vrij diep. Voor de rookwolk is geen uitleg, daar hij in het dorp begon. Misschien van het schie ten? 'Het is weer goed afgelopen'. Spoedig al les weer rustig in het dorp, alleen de zee ruist als gewoon... Vanaf het begin van de oorlog hield Gijs, jongste broer van mijn moeder, een dagboek bij. Hij was nog geen veertien jaar. De jagers troffen hem precies voor in de neus. Het toestel stortte tamelijk gauw naar beneden in zee. Het begon te branden. Ik zag hoe de bemanning het toestel met rubberbootjes verliet en een der bootjes ging in noordelijke richting. Dit sloeg spoedig om. Twee bootjes dreven naar de wal. Eén bootje met één persoon landde behouden. Deze werd door de Duit sers gevangen genomen. Een grote menigte had zich op het strand verzameld. Het laatste bootje raakte echter in de stroming bij de pier. Men riep om hulp. Velen sprongen toe en wierpen hun een touw toe. Toen traden de Duitsers op en gelastten de burgers het strand te verlaten, waaraan men ten lange leste onder dreiging van een pistool voldeed. Het bootje lieten de Duitsers maar varen zonder hulp te verle nen. Uiteindelijk sloeg ook dit bootje om, waarbij één persoon verdronk en de ander bewusteloos aan spoelde, doch later overleed. De bevolking is hierover zeer gebelgd, hetgeen niet te verwonderen is. De ge vangene is later weggevoerd. iJnooLpU'i I h u/'s I |iw S> -63.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2006 | | pagina 3