V& wzidemotexi De oude lagers zijn vervangen door een soort kunststof lagers, dus vrijwel geen onderhoud. Het malen (water verplaatsen) ging de laatste jaren al minder, maar met wat improviseren deed de pomp het weer redelijk. In mei 2005 hebben we maalkollc en pomphuis droog gemaakt met behulp van een motorpomp, Fred Koning en Chris Kok van het Zwanen- water. En Theo Bij post - gehuld in waadpak - heeft toen het maal- gedeelte onderzocht en vond een paar stuk ken metaal die er niet hoorden (en sprak ook al van slijtage). Ook heeft hij de achterwa terloop uitgebaggerd, Theo bedankt. Nadien ging het malen weer, zij het gebrekkig. Maar dit voorjaar was het he lemaal over en uit. In tussen sprak ik Ed Jan sen over de molen. Hij dacht het te kunnen re- aan de bak. Eerst de hydro-installatie doorge meten, bleek de oliepomp veel te weinig druk te geven, dus een nieuwe pomp besteld. Op 24 mei pomp gemonteerd, daarna alles weer droog gemaakt, en nieuwe pompas, waaier lagers aangebracht (inmiddels was het juli), toen afsluittegel gemonteerd. pareren, omdat hij voorheen ook aan dit soort maalwerktuigen had gewerkt. Dus Ed Jansen Hydro-olie vullen, water in de kolk toegela ten, en proefdraaien. Helaas te weinig wind, later nog een snaarspanner aangebracht en in september met wind weer proefdraaien. Toen bleek alles in orde. De molen heeft nu een pri ma wateropbrengst. In de tussentijd van een en ander heb ik een roe (wiek) gerepareerd en ook negen nieuwe helclatten aangebracht, de wieken in de grond verf en afgeschilderd en ook de molenromp geteerd. Alles heeft zo z'n onderhoud. Tot slot zal Guus Zeeman het touwwerk van de molenzeilen re pareren of vervangen. Als gewezen zeeman heeft hij splitsen, knopen plus takelingen leg gen geleerd, dat komt dus ook dik in orde. De redactie van De Clock vroeg mij iets te vertellen over het wel en wee van de weidemolen. We zijn deze zomer met vrij groot onderhoud bezig geweest. Dat bleek nodig, er was veel slijtage aan lagers, pompas, roerom (schoepenrad) enzovoorts. Deze onderdelen zijn nu gemaakt van roestvrij staal door constructiebedrijf Ed Jansen uit 't Zand. Cees Zwaan voert herstelwerkzaamheden uit op de ladder Hartelijke groeten, Kees Zwaan, molenaar De roe werd gerepareerd. Foto's: Bets Zwaan -62.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2006 | | pagina 2