DE TOESTANDEN WORDEN NOG BEROERDER Langzamerhand verslechterden de om standigheden onder de bezetters in die mate dat het leven voor vele Neder landers een nachtmerrie werd. Na vier jaar bezetting begroetten we nog maar zelden een Duitser met een vriendelijke glimlach. In het begin hadden de bezet ters de Nederlanders als mede-Germa nen beschouwd, maar het toenemende verzet tegen het nazi-regime begon vooral de jongere en fanatieke Duitsers vreselijk te irriteren. En het leek er op dat meer en meer van die fanatiekelin gen op kwamen dagen. Waarschijnlijk waren de hoge Pieten tot de conclusie gekomen dat de geronselde krijgsgevangenen en de oudere Duitse bezetters geen kans za gen om de Nederlanders voldoende onder de knoet te houden. Toen de Duitse leiding ontdekte dat sommige ex-krijgsgevangenen met de Nederlandse on dergrondse samenwerkten werden ze razend. Jan van Woesik, Gerard de Wit, Jaap Kuiper en Jaap de Vries bezig met het bouwen van een 'Koepelhut' 1942 op de uitkijk staan, maar gelukkig kwam geen enkele Duitse soldaat ooit opdagen tijdens die 'geheime' zittingen. Toen ik op een dag van school thuis kwam vond ik vader in een uiterste staat van opwin ding. Tijdens de oorlog was hij vaak van de wijs, maar die keer spande het de kroon. Ter wijl hij zenuwachtig zijn handen wrong ver telde hij me met bevende stem dat een stel gelaarsde Duitsers het hele huis had doorzocht. Ze hadden alles overhoop ge haald maar de enige verdachte vondst was een stuk of wat kogels geweest. Om dat ze geen wapen hadden kunnen vin den waarmee die kogels konden worden afgeschoten werd het bezit ervan niet al te ernstig aangerekend. Ik moest aan va der bekennen dat ik die kogels langs de weg had gevonden en ze daarna in een lade had verborgen. Pietertje en Piet de Vries met 3 Turkestanners Omdat enkele Turkestanners vaak bij ons op visite kwamen, werden wij er van verdacht contacten te leggen met het Verzet. Op dat moment wisten wij niet dat er in die verdacht making een zekere waarheid schuilde; zonder dat iemand anders in de familie daar van wist had Annie contact met leden van het Verzet. Het resultaat was dat de mannen uit het oos ten niet meer bij ons op visite mochten komen. We hielden ons aan dat verbod, wetende wat anders de gevolgen konden zijn. Ik herinner me dat, van toen af, ontmoetingen tussen le den van ons gezin en de Turkestanners plaats vonden in de Koepelhut in de Nollen. Eén van ons (meestal ik) moest bij die gelegenheden Annie's dagboek, hetwelk genoeg bezwa rende gegevens bevatte om liquidatie van ons hele gezin ten gevolge te kunnen hebben, had verborgen gelegen onder een ma tras terwijl de Duitsers het hele huis omkeer den. Het was maar goed dat vader daar niets van wist, anders had het hem een hartaanval kunnen bezorgen. Maar waarom hadden die Duitsers het dag boek niet gevonden terwijl het toch op zo'n voor de hand liggende plaats was verborgen? Mijn enige uitleg was (en is nog steeds) dat zich onder de huiszoekers een 'goede' Duitser bevond en dat hij het dagboek had gevonden. Omdat het onder een matras verborgen lag kon hij hebben vermoed dat het gegevens be vatte die ons gezin in moeilijkheden konden brengen. Misschien volgde hij zijn geweten -79.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2006 | | pagina 19