NeA/tr tv duii moment (iwwiq) Jaap de Vries DE VERWOESTINGEN IN ONS DORP De Nollen lagen buiten het Sperrgebied maar werden toch door de Duitsers als oefenterrein gebruikt en af en toe werden er enorme ka nonnen geplaatst. In de regel kregen we een waarschuwing vóór ze die afvuurden, zodat we tijd hadden 0111 lcurkjes onder de schuifra men te zetten en de deuren te openen. Hoewel deze voorzorgen de schade beperkten, braken er toch de nodige ruiten als gevolg van het schieten. Ondanks het feit dat we aan al dat geknal ge wend waren geraakt, schrokken we ons toch lam toen er in april 1943 een oorverdovende ontploffing in het dorp plaats vond. Overal hoorden we gekletter van bre kend glas en in de richting van het dorp zagen we een enorme zwarte rookwolk oprijzen. Om te zien wat er aan de hand was wilde ik meteen naar de plaats van de ontploffing toerennen, maar vader hield me tegen. Mijn nieuwsgierigheid werd pas later op de dag bevredigd toen één van onze buren ver telde dat een groot huis, dat als munitieopslagplaats was gebruikt, de lucht in was ge vlogen. daat die de wacht in het huis had gehouden. Het scheen dat de man zwaar gedeprimeerd was geweest en vermoedelijk de ontploffing teweeg had gebracht 0111 zelfmoord te plegen. Uiteraard is niemand ooit de ware toedracht te weten gekomen. Helaas waren er ook enkele vrouwen omgekomen die in een nabij gelegen centrale keuken hadden gewerkt. Die ontploffing veroorzaakte de grootste scha de ooit in het dorp aangericht. De ironie was dat de meest prominente huizen in Callants- oog waren verwoest, waaronder ook het huis van de burgemeester. Tegen het einde van de oorlog waren alle ande re huizen en gebouwen in het dorp eveneens min of meer beschadigd. Sommige huizen had men gesloopt voor brandhout. De Duitse offi cieren, die de beste huizen in beslag hadden genomen, waren niet bepaald de keurigste be woners zodoende gingen die woningen ook met de dag achteruit. Na de oorlog was er heel wat in het dorp op te knappen ook ik droeg daar mijn steentje aan bij De volgende dag gingen Ge- rard en ik dwars over het be drog-mijnenveld het dorp in om de ravage te aanschouwen. Waar het getroffen huis had gestaan was nu een enorme krater. Bakstenen en andere brokstukken lagen overal verspreid het huis was letterlijk van de aardbodem verdwenen. Vóór de evacuatie hadden Jaap Kuiper (één van m'n vrienden) en zijn ouders in het opgeblazen huis gewoond ik had hem daar vaak bezocht. Dicht in de buurt waren verscheidene huizen en een hotel onherstel baar beschadigd; talloze andere huizen had den eveneens schade opgelopen. Enkele dagen later werd ons verteld dat er niets teruggevonden was van de Duitse sol Hoewel we ver van het strijdgewoel afwoonden, raakten we toch aardig gewend aan het geluid van ontploffingen en schieten. Van tijd tot tijd spoelden zeemijnen op het strand aan; soms ontploften die spontaan, anders werden ze gedetoneerd om ze onschadelijk te maken. -78.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2006 | | pagina 18