Watervliegtuig 'gestratul' Vbfotograafgekiekt Op de bovenste foto (met één vliegtuig) is op de achtergrond een strandtent te zien, als positie denk ik aan KM paal 13+200. We dachten eerst dat het verband hield met een redding omdat in die tijd wel gebruik gemaakt werd van wa tervliegtuigen. Op de onderste foto staan twee vliegtuigen. Ik vermoed dat de eerste pech heeft gekregen en dat de tweede gekomen is om te helpen repareren. Dat zal wel een tijdje geduurd hebben, eerst een telefoon zoeken in Callantsoog, want ik kan geen antenne vinden en zenders waren in die tijd ook nogal zwaar voor zo'n klein vliegtuigje. Voor meer informatie heb ik het Instituut voor Marine Historie benaderd en dat deelde me het volgende mee: Het obstakel werd gevonden bij het vervangen van een zinlcstuk op dam 7.0, dus ongeveer een kilometer ten noorden van de Kaap. Door uitvoerder Rinus de Jong van de firma Ooms is het gered uit de afvalcontainer. Hier noemde men het ding een versperring, in België een hindernis. Ze werden met andere obstakels en mijnen geplaatst om een landing vanuit zee tegen te gaan. Niek Jan Grooff van het Schager Museum 40- 45 was er blij mee. Cees Vriesman Laatst zat ik bij Jannie Provily aan de kojjie toen ze vroeg of ik wat wist van de watervliegtuigen die op een paar foto's stonden. Op de achterkant stond 1931. Nu ben ik wel oud, maar nog niet zo oud. Dat moest dus uitgezocht worden. Het uitvoeren van landingen in volle zee behoorde toentertijd tot de eisen voor het behalen van het (groot) marinebrevet. Mogelijk houden de fotogra fisch vastgelegde landingen hiermee verband." "Aangaande het bij Callantsoog 'gestrande' water vliegtuig L 5 kan ik u geen nadere bijzonderheden verschaffen waarom dit toestel en het andere door u genoemde (ongeregistreerde) vliegtuig in 1931 vlak bij het strand een zeelanding moest maken. De L 5 was een Fokker C.VII watervliegtuig bestemd voor de voortgezette vliegopleiding tot marinevlieger en was inderdaad afkomstig van het marinevliegkamp 'De Mok'. Cees Vriesman heeft vorig jaar veel foto's gemaakt van allerlei attributen die met de oorlog te ma ken hebben. De speciale uitgave was al klaar, toen hij nog iets vond. Hij zette het ding dat op het opslagterrein in Groote Keeten lag, op de foto en werd daarbij zelf gekiekt. -76.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2006 | | pagina 16