SmaIU doodskisten^ Des bootsMAMskist Wim Lastdrager Jan Mooij Pzn. Zou deze eigenaardige manier van teraarde bestelling ook in het oude Callantsoog ooit hebben plaatsgevonden? Er bleken de nodige kenmerken voorhanden en ook de naam van de oorspronkelijke eige naar stond nog duidelijk aan de binnenkant van het deksel: C. Kuiper Blankenese (nabij Hamburg) en als datum 1865. Op de scharnieren stonden de Duitse vlag, een onbekende vlag plus een anker 'geslagen'. Aan de kist ontbrak wel een halfronde lat. Grote vreugde echter toen Willem een week later dit latje vond ter hoogte van paal 13. Kist dus compleet. Alleen de rode kleur is niet origineel. Vermoed wordt, dat de kist later ge bruikt werd voor brandblusmiddelen. De bin nenkant is met lijnolie behandeld. Bijgaand een wel zeer duidelijke foto. Hij geeft als jaartal '1704 in de Gras maand'. (Zie De Clock, jaarg. 14, no 2, blz. 31) Wat hem opviel was dat alle kisten op het hele kerkhof eenparig waren en ongeveer 31 cm breed. Dirk Burger stelde vast dat de doden op hun zijde in de kisten gelegen moesten hebben. Voor onze kroniekschrijver was dit een merkwaardige manier van begra ven. Tot mijn verbazing las ik in het boek: Nederland in de prehistorie, dat verschil lende historici graven hadden gevon den met doden die met opgetrokken knieën op de rechterzijde lagen. Ze stelden zelfs vast dat de mannen met het hoofd naar het westen lagen. De vrouwen lagen op de lin kerzijde met het hoofd naar het oosten. Tussen paal 11 en 12 vond Wim Unk in 1980 bovengenoemde kist. Zo'n kist werd gebruikt door zee lui om hun uitrusting in te bewaren. Het zware ding ging op de schouders en samen op weg naar huis. Daar werd de kist aan een nader onderzoek onderworpen. Dirk Burger van Schoorl heeft in één van zijn kronieken geschreven dat hij op het strand van Groote Keeten bij abnormaal laag water doodskisten gezien heeft die 'open gespoeld waren'. Voor- en achter zijde van de graf steen van Dirk Bur ger van Schoorl -72.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2006 | | pagina 12