Compacte gemeente. Hij wilde graag een compacte plattelandsge meente. Er is daar meer contact met de men sen, en dat is plezieriger. In Callantsoog was dat ook het geval. Op de dag van de verhuizing kwam de politie aan de deur om te vertellen dat er een klein kind verdronken was. Gebeld met de vraag, wilt u dat we langskomen of lie ver met familie samen zijn? Erheen gaan was een moeilijke taak omdat je niet weet wat je moet zeggen. Het is echter van grote betekenis voor de mensen. Dat zijn moeilijke momen ten, maar hele goeie. Hij heeft maar één keer gedacht: ik wou dat ik geen burgemeester van Callantsoog was. Dat was bij het overlijden van wethouder Hermine Keuning, bij de crematie. Toen moest er na tuurlijk wat gezegd worden, dat wilde hij ook, maar dat was heel moeilijk. "Hermine was een heel bijzondere vrouw. In het algemeen moet je geen vriendschap sluiten met iemand van de gemeenteraad, want dat gaat vaak fout. Je moet je functie te allen tijde onbevangen kunnen uitoefenen. Niet iedereen kan zaken scheiden, maar zij kon dat wel." Het verschil. Is er verschil in waarnemend of gewone bur gemeester? Geen. Het enige verschil is dat je weet dat het een kortdurende zaak is, maar ge voelsmatig is dat niet het geval. Er is niet een andere manier van werken, de tijd en energie die erin wordt gestoken zijn hetzelfde. Wetende dat het burgemeesterschap in Cal lantsoog kort zou zijn, heeft Wim Vierhout aangegeven dat hij na de herindeling ook bur gemeester van de nieuwe gemeente Zijpe had willen worden, ook al was hij tegenstander van herindeling en bleef dat ook voor Callantsoog. Dat ging niet door; de familie Vierhout vertrok naar Drenthe. Vooral voor zijn vrouw was dat een moeilijke tijd. Zelfheeft hij dat niet zo ge voeld, maar dat kwam doordat hij in een heel andere positie verkeerde. Uiteindelijk besloot hij om terug te gaan naar Noord-Holland. Dat was een moeilijke beslissing, maar hij heeft er nooit spijt van gehad. Betrokkenheid. Belangrijk voor een burgemeester (en voor Wim Vierhout vanzelfsprekend) is betrokken heid. Bijvoorbeeld aanwezig zijn bij een uitruk van de brandweer, diploma's uitreiken. Of bij de politie een hele nacht meerijden om echt te voelen hoe dat gaat. Het was een drukke nacht want pas om vier uur was er tijd voor koffie! Hij werd gevraagd om voorzitter van de KNRM te worden. Dat heeft hij gedaan met uitermate veel plezier. Het is een fantastische club. Hard werkende mensen met heel veel gevoel voor humor, heel enthousiast, heel intensief met hun werk bezig. Als ze moesten uitrukken zat hij in het boothuis te wachten tot ze terug kwamen en dronk dan ook een borrel mee. (In Drenthe deed hij dat bij de brandweer. Dat vond men aan de ene kant leuk, maar aan de andere kant dacht men: hij controleert ons. Dat was niet zo, dat was betrokkenheid.) Als de jongens van de KNRM op zee waren, werd zijn bezoek niet als controle ervaren. Hij had direct al te kennen gegeven dat elke uitruk meteen gemeld moest worden, ook al zat hij in vergadering. Dat werd gewaardeerd. Daarom stond er tot voor kort nog steeds oude klare voor hem klaar; er was een speciale band van beide kanten. Betrokkenheid, een woord dat steeds terugkomt. Hoe groot was de raad? Je had de burgemeester en twee wethouders. De gemeentesecretaris fungeerde als adviseur en als hoofd van het ambtelijk apparaat. De Raad bestond uit 7 leden van PvdA, WD en BKV. In Vierhouts ambtsperiode was er sprake van een uitermate plezierige samenwerking. "Het is essentieel datje het goed met elkaar kunt vinden. In het bijzonder het contact met wethouders Hermine Keuning en Klaas Bos was uitstekend. Klaas Bos, uitermate integer, voortreffelijk onderhandelaar, iemand waar heel prettig mee samen te werken was." Co de Bakker, de waarnemend gemeentesecre taris, mag ook niet onvermeld blijven. Samen hebben ze veel plezier gehad, bijvoorbeeld bij een sollicitatieprocedure, waar het aantal re acties bij elke opgeroepen kandidaat groter werd, om het aantrekkelijk te houden. Maar er werd ook hard gewerkt. Bijvoorbeeld op za terdagmorgen waren ze allebei druk bezig in het gemeentehuis. Aan Hermine Keuning denkt hij met veel ge noegen terug: "Zij was een hele vasthoudende vrouw, veel gevoel voor humor, heel loyaal en heel integer en heel inventief." Als voorbeeld daarvan noemt hij Huys ten Oghe. Toen de provincie zei dat Huys ten Oghe moest sluiten was daartegen verzet, maar op een gegeven moment kom je tot de conclusie dat er geen redden meer aan is. Vierhout en Hermine Keu ning zeiden toen tegen ellcaar, kunnen wij niet -70.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2006 | | pagina 10