Fietstocht otser 't Ocje - 23 juni 2006 Dries Blokker Er rees een vraag naar de 'pitrussen' op het natuurmonumentenland van Piet Vel. Dus fietsten we naar de Zijperdijlc. De pitrusbossen staan op het eerste perceel grotendeels langs de greppels.11 Vee, maar ook weidevogels mij den dit bossenland, een gevolg van het theo retische beheersbeleid dat juist gericht is op het in stand houden van een zo goed mogelijk weidevogelgebied. Via Zijperdijlc en Wester- weg reden we naar de del in de Jeweldijlc, bij de ingang van het Kooibos, overblijfsel van de doorbraak van de Allerheiligenvloed in 1570. De omleg in de Jeweldijlc daar vlakbij verraadt de langwerpige wiel, verscholen in de bosjes, ontstaan bij een andere doorbraak. Via de Kruisweg bereikten we Abbestee en merkten het broelcbos op naast de boerderij van voorheen Baken. Daarna even rechtdoor naar het gemaal op de Rechtendijlc. De grote karpers in de benedensloot schoten weg toen we er langs reden. Dit gemaal maalt water in dat door de polder Callantsoog circuleert. De twee VOPO-pom- pen, even verderop, houden de Boslcerpolder droog. Een knap stukje werk van het voorma lig polderbestuur! 2) Door de oude poldertjes Callas en Sande bereikten we de nieuwe roton de in Groote Keeten en gingen de Zanddijk op, naar het Botgat. Allen genoten daar van de paarden, de hazen en de vogels en Cor hield een plei dooi voor een zoda nig beheer dat het er weer paars van de or chideeën zou zien. We hadden nog geen zin om te keren en reden door naar de Kaap, de rode licht toren die het begin van het Schulpengat markeert. Daar bestegen we de betonnen duin- trap, met anti-erosie plaveisel aan weerskan ten, het laatste werkstuk van Cees Vriesman. Zoiets zou op de Seinpost niet misstaan heb ben. Maar ook hier, als op de Seinpost, kapotte bierflesjes achter het hek. Boven hadden we een onverwacht mooi uitzicht. De duinen zijn bij de Kaap een kleine 400 meter breed, (bij het Botgat 600 meter) en het rammelde in de vallei van de konijnen. Drie lange glimmend zwarte buizen liepen, af en toe hoestend, naar het strand. Ze dienden om 'mud' - smeermid del - tussen de vierde, nu geperste, gasbuis en de grond eromheen, aan te voeren. Terug in Groote Keeten besloten we de excursie met een kop koffie voor eigen rekening in het spik splinternieuw restaurant 't Duinpannetje. Een heel mooie avond. Cor, voor nu en nog eens. 9 Inderdaad op een "convergente grens", met dominantie van eutroof (voedselrijk) over oligotroof (voedselarm) (Wilde planten, deel 1, Uitgave Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten, 1971, blz. 166/7). 2) J J. Brugman, 'De polder Callantsoog' in De Cloclc, Jaargang 6, nummer 3, blz. 50 - 54. Het was een schitterende zomeravond en onder leiding van Cor Spijker was het een lust om rond te fietsen over ons voormalige eiland 't Oge. Vanaf 'Tante Jaantje' ging het om 19.00 uur naar de Zuid- schinkeldijk waar we stopten tegenover het molentje. Kees Zwaan vertelde dat het mechanisme dat onder water zat, versleten was en dat het nu vervangen werd in een uitvoering van roestvrij staal. Cor wees ons vandaar ook op de ligging van de Uitlandse weg, met de heersende windrichting mee (en parallel aan de westkant van het oude eiland). Foto: Dries Blokker -48.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2006 | | pagina 8