Reacties t/tut, l&zers vende kat meer in de ton. Maar met vereende krachten werd de ton aan het touw wel in dui gen geknuppeld. De winkels zijn ook veranderd. Vogelzang met de propvolle winkel waar je van alles ko pen kon, later overgenomen door Leguit. De Centra als enige zelfbediening-kruidenier, de groentezaak in de garage naast de kerk. Eradus die dagelijks met een volle butagasfles kwam aanrijden, zodat de aardappelen toch nog op tijd gaar werden. Zwaan met z'n gara ge en fietsenwerkplaats. Het postkantoor aan de Stuyvezandeweg, waar de talloze briefkaar ten gepost werden, de koeien die achter bij de schuur van Blaauwboer op hun einde stonden te wachten. Prompt wilde het gezin dan een dag geen vlees! De Boet waar je fijn kon knut selen en klei-dingen maken. Overal in huis vind je nog beeldjes en schaaltjes met datums uit die tijd. Waar nu de 'Kolfweid' staat was eerst het voetbalveld en daar werd op een avond poli- tietraining getoond. Indrukwekkend. Maar je kwam voor het strand en ook daar waren allerlei wedstrijden geleid door mevrouw Kloosterboer en haar dochter Mariska. Enig waren al die strandgebeurtenissen. Zaklopen, aardappel-lopen, spijkers in balken slaan, vliegerwedstrijden, ballonwedstrijden, zand- figuren en natuurlijk ook zandhopen maken. Sommige oud-badgasten namen zelfs spades mee. Hoe slim men grachten ervóór, opzij en erachter groef, hoe hoog je de berg ook maak te, de zee won altijd. Leuke prijzen werden er uitgedeeld en menig kinderboek in de kast is daar nog een souvenir van. Ook 's avonds was er van alles te doen. Speur tocht in het Zwanenwater geleid door J.M. Vos, met moeilijke vragen zoals: 'Wat is een Zand blauwtje?' En niet te vergeten de gekostumeerde lam pionoptochten onder bezielende leiding van Kees van Eek met z'n grote loudspeaker en na afloop 'de spekkies'. Tijd noch moeite werd er gespaard om iedere keer weer mooie kos tuums van crèpe-papier met draad en naald in elkaar te zetten. Over hèt originele idee, daarover werd al tij den van tevoren met gezin en vriendjes van 'ons plein' van gedachten gewisseld. Dikwijls deden ze ook samen zoals de Beatles uitbeel den of Schotse Hooglanders. De jongste liep een keer mee in haar nieuwe nachtpon met vleugels op haar rug en een B op haar buik. Grote hilariteit, maar de 4-jarige 'Bengel' liep trots en onverstoorbaar met haar lampje door. Voor mij was het helpen in de bibliotheek bij Mariska ook een leuke ervaring. Eerst in de school, toen in de 'Kolfweid' en zo is de biblio theek nog enkele malen verhuisd en nu weer terug in de school. De kinderen lazen veel Pinlceltjesboelcen, gelukkig waren er daar veel van, de mannen lazen Maigret en de vrouwen streekromans. Voor ons allen is het een fijne, vormende tijd in ons leven geweest. Er is veel veranderd; Cal- lantsoog is met z'n tijd meegegaan. Alleen het weer is niet veranderd of toch? ...wij herin neren ons alleen maar zonnige warme zomers in Callantsoog. De 99-jarige(!) Thijs Mooij (zoon van Maar ten de Schipper) reageerde op de schoolfoto uit 1914 die op blz. 26 van de jongste Clock staat. De namen van de heer Langhorst en juffrouw Leenheer zijn volgens hem juist. Na enige aarzeling: de jongen op de eerste rij, ui terst rechts, met de witte blouse, "Dat moet ik weze." De aarzeling komt omdat (grote) Henk Bakker op deze foto staat. Volgens Thijs Mooij moest die ouder zijn. "Als er op de lei 1914 staat geschreven, dan moet ik het wel zijn." Hij was toen zeven jaar oud. Helaas kent hij nog maar één andere naam: het meisje dat links boven hem staat, op de tweede rij, is Dora Mooij (overigens geen fa milie). We houden u op de hoogte als we nog meer namen weten te achterhalen! Van Piet Beun ontvingen we de volgende rec tificatie op zijn artikel in de Clock van juni: zijn moeder is overleden in 1995 in plaats van 1985. Beide overgrootvaders waren betrokken bij de Reddingmaatschappij En tenslotte: Trijntje Keijzer (geschreven met een Z) is geboren in 't Zand. -43.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2006 | | pagina 3