Vb Vodkb Wuift/tuis HoUyuwod Ik sprak met de heer Casper Swaerts en hij woonde toentertijd met zijn familie op de boerderij naast Hollywood en maakte daar het nodige mee waarvan we u van tijd tot tijd zul len berichten. Hier volgen zijn wetenswaar digheden. Casper was tijdens de meigevechten met het Nederlandse leger op de Grebbelinie geweest en, hoewel aanvankelijk "dood" ver klaard door de Nederlandse strijdkrachten, na de capitulatie teruggekeerd om zijn vader op de boerderij te helpen en had daarvoor een 'ausweis' gekregen. Het luchtgevecht Het was maart 1943 en Casper was op het land bezig toen op een gegeven moment een Duitse jager heel laag kwam overvliegen. Het toestel kwam vanaf de Noordzee en was daar tijdens een luchtgevecht met de Amerikanen bescha digd geraakt. De piloot hield het aangeschoten toestel ter nauwernood in de lucht, maar verloor zoveel hoogte dat hij tussen de barakken en onder de elektriciteitsdraden doorging en een lange streep in het land achterlatend een buiklan ding maakte tegenover "Hollywood" op het land van boer Gert Baken. Velen van jullie zullen zich afvragen: 'Focke Wulf, 'Hollywood' Tijdens de oorlog was de gehele kuststreek bezet gebied en ook Callantsoog was gevuld met de nodige Duitse bezettingsmacht. In augustus 1942 werd door de Duitsers opdracht gegeven om het dorp te ontruimen. Natuurlijk wil den de bewoners hun dorp niet zomaar opgeven en een ludiek plan werd aan de Duitsers voorge legd. 'Het verplaatsen van alle houten zomerhuisjes naar een veiligere plaats net buiten het dorp'. De Duitsers keurden het plan goed en de dorpelingen braken met man en macht de huisjes af en herbouwden deze op een stuk land aan de Oosterweg. Het nooddorpje werd in de volksmond 'Hollywood' genoemd en bestond uit huisjes, scholen, post kantoor en alle andere voorzieningen die dagelijks nodig waren. De foto is genomen in 1939 voor de Mariaschool aan de Emmastraat in Alkmaar waar het 21 ste depot bataljon toen gelegerd was. Casper zit op de voorste rij met sigaret. (Foto via Casper Swaerts) -28.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2006 | | pagina 8