EeMs kerkmbaAr stuJcje^ Qrootb Ke&tew Jannie Provily-Rietvink Het was toen nog niet zo mooi als het nu is, het was koud en vochtig en in de winter sneeuwden ze eruit. In maart 1933 kochten ze het huisje rechts op de kaart. Het was een flink huisje, ze sliepen bene den in het winkeltje. In de mobilisatie kregen ze inkwartiering van vijf soldaten, dat was wel wat veel. Aan de overkant bij Jantje Vriesman-Roos werden officieren onder gebracht, maar Jantje had geen ledikanten en Jannetje wel. Dus sloten ze een overeenkomst, de officieren kregen de ledikanten en Jannetje drie soldaten minder. Zo werd besloten. Het huisje rechts, Duinweg 15, nu bewoond door Henk Schouten, is ooit gebouwd voor Maarten Thomasz, die er een fietsenwinlceltje in begon, de etalage aan de voorkant is nog goed te zien. Daarna kwam Ma Prins erin, die er een lappieswinlcel had. Korte tijd heeft er nog een familie gewoond, maar hoe die heet te, wist ze niet meer. Toen Klaas Kos en Jannetje Duit trouwden in augustus 1932 gingen zij wonen aan de Ach terweg 24, waar nu Gert van Diepen woont. Aan de overkant van de weg had Jannetje de tuin, nu Achterweg 13/a. Daar waren ook de waslijnen. Als het begon te regenen, of ze hoorde het treintje met zijn walmende rook - dat al in de verte floot - over het werkspoor aankomen, vloog ze gauw naar de overkant om de was eraf te halen. Na acht jaar, toen Klaas zijn zuster trouwde, ruil den ze van woonplaats met zijn ouders die op de boerderij Helmweg 4 woonden. Het huis links, zo te zien pas gebouwd, was voor Rens Hollander. Later is er zo'n zelfde huis voor Jaap Hollander gebouwd. De boerderij in het midden, Helmweg 1, werd toen bewoond door Jan Vries. Daarna door Arie de Graaf, toen door zoon Tom en nu door kleindochter Karin de Graaf en Franlc Sjaar- dema. Deze kaart werd verstuurd door een Hollandse soldaat in april 1940, dus vlak voor de oorlog 1940/45, en is afgestempeld in Den Helder. Waarschijnlijk was hij daar gemobiliseerd. Mevrouw Jannetje Kos-Duit kon er nog veel over vertellen. De kaart komt uit de fotocollectie van Cees Vries man, de foto eronder is in 1999 gemaakt door Ank Randag. Het vooroorlogse Groote Keeten De situatie zoals die in 1999 is vastgelegd door Ank Randag. -37.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2006 | | pagina 17