Uit (ut Dagboek vtwi Cjtjs Osfawo of dat galmde in die grotteboel. Nou, dat was wel bar oor. D'r stinge olc nag wat vrouwe klaar langs 't pad, die hadde skoenepoesspulle bai hullie. Ze vroege om 't hardst: "Skoene poese, meneer, medam?" "Nei oor, niet nodig, dat lcenne we zelf wel," zee Jan. Dat was wel slecht reiden met die vrouwe, want ze riepe: "Gierige Hol landers," of zulc of zoin. Wat keek oos stel aars bar op dat ze niet meer met 't spoortje mee moste; want de uitgang van de grot was vlak bai hullie lcampeerplaas. Dus deerom zagge ze altoid 't lege spoortje te rugkommen. Zodoende was dat vraagstuk ok weer oplost, 't Was achterof toch wel zuivere koffie. Een hele geruststelling voor de moide! Binnenlands overzicht 1941. Weer is een jaar verstreken. Een jaar voor het Nederlandse Rijk, even verschrikkelijk als het vorige. We willen nog enkele gebeurtenissen in de herinnering roepen. Weer: Het begin bracht ons een buitengewoon stren ge winter met sneeuw en ijs in overvloed, waardoor een griepepidemie ontstond, mede door de slechte voeding. De voorzomer was buitengewoon heet en droog. De maand au gustus was erg lcoud en regenachtig zodat veel zaad verrotte. Distributie werd verder uitgebreid: in maart melk, koffie en fietsbanden, in april aardap pelen, in juni: thee, volle melk, stroop en jam, en in september rijst. Vordering: De Duitse weermacht vorderde hooi, paarden, vee, varkens, zelfs koper, de diverse jachtter reinen, goud en zilver. De lijst van artikelen die niet meer te krijgen zijn is oneindig groot. Vaak werden de rantsoenen verminderd. Stakingen: 0.a. in Amsterdam, Zaandam, Den Haag, Haar lem, Hilversum en Heerlen braken stakingen uit tegen NSB en bezetting. De Joden werden daarbij ontzettend mishandeld. Gevolgen wa ren ontzettend. 1. Aan al deze plaatsen werden boetes opge legd. 2. Talrijke doodvonnissen werden voltrok ken. 3. Na 21.00 uur niet meer naar buiten (half maart werd deze maatregel opgeheven). 4. Dansverbod. Partijen: Alle politieke partijen behalve de N.S.B. wer- den ontbonden. De Nederlandse Unie werd ge heel uitgeroeid. Enkele 'vrijwillige' leningen werden uitgeschreven en voltelcend. De directeur der Nederlandse Bank werd afge zet en mr. R. van Tonningen werd directeur. De zwarte handel bloeide levendig en ontzet tende prijzen werden er betaald. Kleine kranten werden 'opgeruimd' en andere samengevoegd. Vele Commissarissen, Burgemeesters en ande re ambtenaren werden vervangen door N.S.B.- ers. Zelfs op elektriciteit moest bezuinigd wor den en eieren verdwenen uit de distributie. Scheurplicht voor weilanden werd ingevoerd. De nikkelen stuiver werd door een zinken ver vangen. Vele huizen, scholen, café's, zelfs kerken, wer den door de militairen gevorderd. Rotterdam en andere plaatsen werden veel door de Engelsen gebombardeerd. Talrijke nieuwe inrichtingen ingevoerd. Land stand, Agrarisch Front, Nederlandse Volles- dienst enz. Nederlandse mannen moesten naar Duitsland te werk. Straffen werden verzwaard. Grote werken kwamen weinig tot stand. De Maastunnel werd op 19 februari geopend. De Noord-Oost Polder wordt leeggemalen. Vrij Nederland: Minister President de Geer weer in Nederland. Gerbrandy werd zijn vervanger. Wijziging der Nederlandse Regering. Suriname door Amerikaanse troepen bezet. Nederlands-Indië mobiliseerde in november, en verklaarde tenslotte ook Japan de oorlog. Moge in 1942 ons hele Rijk weer vrij zijn. -31.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2006 | | pagina 11