Uit ket VavjboeJc vtui Cf ijs Oshmv Inundatie. Zaterdag, 11 mei 1940. 12 mei. 14 mei. Zaterdag, 19 februari 1944. Maandag, 21 februari 1944. Maandag, 28 februari 1944. Dinsdag, 29 februari 1944. Woensdag, 1 maart 1944. Vrijdag, 17 maart 1944. Maandag, 20 maart 1944. Naar aanleiding van het artikel van Jaap Schilder over de inundatie, dat we plaatsten in de vorige 'Clock', ging Jannie Provily eens kijken in de dagboeken van Gijs Oskam. Ook hij had het een en ander geschreven over deze gebeurtenissen. Hieronder nemen we dat deel letterlijk over. Polder 't Hoekje onder water gezet. Evacuering van koeien. We krijgen 15 koeien die geëvacueerd zijn uit Pol der 't Hoekje. We krijgen 4 vluchtelingen uit Polder 't Hoekje, de mensen van de vijftien koeien. Tot zover de inundatie in 1940. Op liet ogenblik vinden weer massale evacuaties plaats, vooral in Zeeland. Zo moeten de gehele ei landen Walcheren en Schouwen Duiveland wor den ontruimd. Ook Voorne, Goeree en Rozenburg. Men zegt dat de bewoners vee enz. moeten inleve ren. Geïnundeerd worden: Koegras, Pettemerpol- der, Schermer, Beemster, Purmer en Graftermeer. 's Middags spreek ik Burgemeester Nieuwenhuys nog. Vier boeren in Koegras moeten nu aanzeg ging hebben. Ilc bel Koelemeij op, die boodschap aan gemeentebode Schmidt zal overbrengen. 's Middags komt Nieuwenhuys. Heeft vergadering over inundatie met Jac. Visser, Maters (uit 't Zand) en Van der Plas. Voorlopig moeten vier boeren weg: C. Vlaar, M. P. de Wit, Th. Schilder en A. Kos. Schil der komt in woning van burgemeester Rehorst, welke is ontruimd. Burgemeester Nieuwenhuys weet het klaar te krijgen dat het peil in Polder 't Hoekje afzonderlijk van Koegras wordt opgevoerd dat daar niet 50 cm maar 30 cm opgezet wordt. Hoe het zich verder zal ontwikkelen zal de toekomst leren. De heren scheiden evenwel zeer opgeruimd en hebben een bijzonder aangename beraadslaging ge had. 't Resultaat is evenwel duister. Bel Nieuwenhuys nog op, komt nog wel, maar laat. De inundatie van den polder Het Koegras schijnt niet door te gaan. In courant staat publicatie, die o.m. bericht: Veehouders die moeten evacueren mogen elders geen land huren zonder toestem ming van de Provinciale Voedselcommissie. 'Voor zover aan betrokkenen grond ter beschikking kan wor den gesteld, wordt voor het einde van den steltijd het ge- bruiksvee overgenomen en in andere delen van het land uitgeleend dan wel ingekwartierd, zodat de oorspronke lijke eigenaar, als zijn grond weer bewerkt kan worden, wederom de beschikking over gelijksoortig vee kan krij gen' ('t Is echter jammer, dat ons land geen grenzen meer heeft, daar al het vee wordt geëxporteerd) Prachtig weer. Polder 't Hoekje wordt 7 maart a.s. geïnundeerd. Alle bewoners krijgen bericht en vier daarvan, dat ze moeten evacueren (waarvan één reeds is geëvacueerd), een ander moet worden ondergebracht. 's Middags komt Nieuwenhuys, die mededeelt dat er kans is dat gehele inundatie niet doorgaat. Winderig, 's Middags komt Nieuwenhuys weer in eigen (althans gevorderde) wagen. Z'n vrouw en tweejarig zoontje komen ook mee in de auto. Ver trekt weer vrij spoedig. Hij belt nog ing. van Prov. Waterstaat op, die hem mededeelt, dat polder 't Hoekje droog zal blijven, doch Het Koegras waar schijnlijk zal worden geïnundeerd. In totaal staat in N.H. al 9000 ha onder water. Door de storm van vorige week is het water veel hoger gekomen, dan men verwachtte. De spoorverbinding Zaandam- Hoorn is gestaakt en die van Zaandam-Alkmaar loopt ook gevaar. Ook in West-Brabant wordt geïn undeerd en voorts in Zuid-Holland en in Zeeland en een gedeelte van de waterlinie. Drukke morgen. Wat het werk hier ter secretarie betreft, valt dit best mee. Nieuwenhuys heeft de fi nanciën voor z'n rekening genomen... de rest blijft voor mij liggen: t.w. de post boeken en ev. beant woorden, bevolking, persoonsbewijzen, evacuatie vergoedingen, vergoedingen t.a. van inkwartierin gen en akten van de burgerlijke stand. Akten op maken die Koelemeij dan meestal tekent, alsmede alle overige kleine secretariewerkzaamheden en correspondentie. Nu schijnt het weer dat de laagste gedeelten van -6.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2006 | | pagina 8