ken of boven. Zij wist er goed mee om te gaan. In de bezettingsjaren waren er evacués uit Den Helder en in de hongerwinter van 1944 Icwamen vaak mensen uit Amsterdam en uit de Zaan logeren om wat aan te sterken. Er was altijd genoeg eten. Oorlog Tijdens de oorlog is zijn liefhebberij voor de paarden begonnen. Zijn vader had twee paar den en die waren gemakkelijk te berijden. De buren vroegen of hij ook op hun paard wilde rijden, want dat dier was nogal onrustig. Als het paard niet gemakkelijk was, dan was het een uitdaging voor Casper. De paarden wer den vaak door de Duitsers voor transport ge bruikt. Zo moest Casper zich eens vroeg met paard en wagen bij het Zwanenwater melden. Hij kwam natuurlijk veel te laat. Er moesten palen op het strand in de grond worden gezet, zodat daar geen landingen konden plaatsvin den. Casper moest balken en palen met het paard naar beneden slepen. Maar hijzelf bleef erop zitten en liet ze netjes er aanhaken en be neden op het strand weer los maken. Tussen de ritjes door en in de middagpauze had hij verschrikkelijk lang werk nodig voor de verzor ging van het paard. Hij saboteerde een beetje. Casper is nooit bang geweest. Het gebeurde dat hij met paard en wagen naar Kolhorn moest om pootaardappelen te halen. Na ver schillende versperringen, waar hij al pratend doorheen kwam, arriveerde hij in het dorp. Daar was geen mens te bekennen, want er was een razzia. Toen maar naar Winkel, waar zijn zwager vandaan kwam. Hij werd halverwege aangehouden, maar mocht na lang praten weer door. Hij kwam wel laat thuis, maar met aardappelen. 's Avonds was Casper altijd op pad ook al mocht je niet de weg op. Bij een razzia, moest ook ik me verstop pen. B<. had me verscholen in de koestal, de hooischuur was al vol. Het werd spannend, ik hoorde ze dichterbij komen. Toen ben ik bij de stier in het hok gekropen. Aan het einde van de koegang liepen ze terug. Ze kregen van mijn moeder sokken. Moeder wist wel wat ze deed, ook van warme cho colademelk werden ze mak. Tegen het einde van de oorlog werd Casper ijlbode. Thijs Schmidt, de kap per, die ook op de secretarie in Holly wood werkte, vond dat hij een plaats vervangende ijlbode moest hebben. Daardoor kreeg Casper vrijstelling voor de fiets. Zo moest hij, na overgave van de Duitsers, voor burgemeester Rehorst, die terug was van zijn onderduikadres, naar burgemeester Buiskool in Schagen om de proclamaties op te halen. Een gevaarlijke rit, want er waren nog Duitsers die het niet wilden opgeven. En inderdaad toen hij terug kwam, liepen er zes Duitsers rondom de secretarie. Hij heeft de proclamaties maar mee naar huis genomen en daar heeft Rehorst ze later opgehaald. Rehorst woonde toen vlak bij in een huisje achter de dijk. Getrouwd Bi had het nog niet in het hoofd, maar soms moeten ze je wakker schudden. De buren waren wat ouder. Op een keer ging hij samen met buurman Hannes Vader het land in. Casper was er eerder en zag de buur man achter een hek langs gaan, maar die kwam niet te voorschijn. Hij vertrouwde het niet en snelde met paard en wagen terug. De buurman lag voorover in de sloot. Casper haal de hem eruit, bracht hem voorzichtig naar huis en waarschuwde de buren. De buurman overleed kort daarop. De buurvrouw zag tegen het alleen wonen op en suggereerde Casper, als hij toch ging trouwen, dat ze wel bij haar over huis konden. Maar Caspers moeder had een ander voorstel: "Dan kunnen wij er beter naar toe gaan, want jong en oud gaat niet samen". Zij kende haar zoon! Maar dat wilde Casper niet. De nieuwe pastorie van de kerk stond nog steeds leeg en daar konden zijn ouders intrekken samen met dochter Rie. Zomers verhuurden ze kamers aan badgasten. Moeder Swaerts was door de oorlog gewend geraakt te organiseren en kon goed voor haar gasten zorgen. Zo is Pension Swaerts ontstaan. Trouwfoto 10 augustus 1949 -3.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2006 | | pagina 5