Casper Sumerts leefde iwor zijerpnarden^ Muja Blokker Hij doorliep zeven leerjaren aan de lagere school in Callantsoog. Elke dag samen met buurjongen Gert van Eef, die een half jaar ouder was, naar school en weer terug. Buiten schooltijd zagen ze elkaar weinig, want thuis lag er altijd werk op je te wachten. Vader had een rekstok- en ringenstellage op het terrein gemaakt, dus gespeeld werd er toch ook wel. Na zijn lagere schooljaren zat Casper bij een voetbalclub en een gymvereniging. Toen hij 15 was, ging Casper naar de Rijks Landbouw school in Schagen, een middelbare winter- school, zodat je zomers thuis kon helpen. Om dat je 16 moest zijn om toelatingsexamen te doen, zat hij eerst in een voorbereidingsklas. Daarna kon hij met de tweejarige opleiding beginnen. Hij haalde in 1938 het diploma. Ook in 1938 kwam de keuring voor de mili taire dienst. Op 23 oktober 1939 moest hij zich melden voor de mobilisatie. Hij was geen lieverdje. Na 14 dagen militaire dienst, had hij al 10 da gen straf. Casper: Toen de korporaal avondper missie had, hebben we zijn strozak volgestopt met rotzooi. Ik deed het niet alleen, maar was wel de aanstoker. Toen in mei 1940 de oorlog uitbrak, verkeerde hij in de Grebbelinie. Na vier dagen moesten ze zich terugtrekken naar Utrecht. Nederland had zich overgegeven en Casper werd krijgs gevangene. Omdat Casper thuis op het bedrijf niet gemist kon worden, mocht hij na toestem ming van de burgemeester op 7 juni naar huis. Ondertussen was er op de boerderij heel wat reuring geweest. Tijdens de mobilisatie waren bij vader en moeder Swaerts een Nederlandse groot-majoor (Born) en een luitenant inge kwartierd. Rondom en op het erf werd regel matig beraad gehouden. Het spuithuisje, dat voor hun huis langs de weg stond, diende als gevangenis. Het stafbureau was gevestigd in hun voorkamer. De militairen huisden bene- Voor Zwaardijk, oktober 1936. V.l.n.r. Casper, Rie, den en moeder Swaerts bivakkeerde in de keu- Annie, Anton Casper was 4 jaar oud toen het gezin in hoeve 'Zwaardijk', het huis met het torentje, aan de Oosterweg te Callantsoog neerstreek. Ook daar had vader Swaerts een gemengd bedrijf. De buren aan de andere kant van de dijk wa ren de familie Vader en aan de Oosterweg de familie Baken, waarmee altijd een goede ver standhouding was. In 1936 kreeg Casper nog een zusje, Marie (Rie). Casper werd geboren op 16 november 1920 aan de Langevliet in Julianadorp. Hij was het tweede kind in het gezin van Arie Swaerts (1894-1961) en Alida Bellis (1894-1958). Hij had een oudere zus Antje (1918-1997) en een jongere broer Antonius (1922-2001). Zijn ouders hadden daar een bedrijf met koeien en een stuk bouwland. En wat paarden voor het werk. Casper op 'Rakker' -2.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2006 | | pagina 4