V& hooiberg Excursie Wim Lastdrager De hooiberg was een oerdegelijk bouwwerk. Vier dikke, ronde palen stevig in de grond. Aan de bovenzijden werden de palen verbonden door vier balken (lanen), dan een kap erop en hooi eronder. Klaar. Maar zo eenvoudig was het niet. Die kap moest in hoogte verstelbaar zijn. Als de voorraad slonk, moest de kap ook zakken, anders hadden regen en wind vrij spel met de kap en het hooi. gras liggen ook op zijn erf. Wie weet er ook nog een hooiberg te staan? Graag even een telefoontje naar onze redactie. We willen hem graag fotograferen en de foto dan publiceren. Want de hooibergen dreigen te verdwijnen! De hooiberg is omstreeks het jaar 1000 ont staan. Ruimtegebrek in zij n boerderij dwong de boer tot het bouwen of laten bouwen van zo'n hooiberg. Zo'n 10 eeuwen hebben ze dienst gedaan, nu zien we ze echter verdwijnen. Ze zijn niet meer nodig. Het gemaaide gras wordt tegenwoordig machinaal in luchtdicht plastic verpakt. Dat is makkelijk. De boer spaart zo doende tijd en geld. Dat is bedrijfseconomisch dus een goede zaak. En vervolgens... kunnen de onderhoudsgevoelige hooibergen verdwij nen. In Callantsoog weten we nog een hooiberg. Hij staat op het erf van de veehouder Gerard van Muijen aan de Kruisweg. Zo af en toe gebruikt hij hem nog. Maar de grijze plastic balen met De jaarlijkse excursie zal dit jaar plaats vinden op vrijdag 21 april en zal gaan naar onze provinciehoofdstad Haarlem. De broodlunch zal Kosten gebaseerd op een deelname van 40 per sonen 42,-, na opgave krijgt u hier een ac ceptgiro voor aangeboden. U kunt zich op geven bij onze secretaresse Sara Planting telefoon 0224 - 582493 of Cor Spijker telefoon 0229 - 201575. Degenen die willen e-mailen kunnen dat doen onder info@ campingveerhof.nl Ook tijdens de ALV is er ge legenheid om zich op te geven. worden gebruikt in het restaurant van het Frans Hals Mu seum, waarna in de middag in dat zelfde museum een rond leiding zal worden verzorgd. Zo'n 20 jaar geleden was het nog heel gewoon dat er naast een boerderij een hooiberg stond. De boer zorgde in de zomer al voor zijn vee in de winter. Koeien hebben om te overwinteren hooi nodig. Vandaar dat in de zomer de boer in de boerderij zijn hooizolder volpropte met gedroogd gras (hooi). Maar omdat het aantal koeien vaak groter was dan de hoeveelheid hooi op de zolder, vulde de boer in de zomer ook zijn hooiberg. Foto: Jannie Provily. Hooiberg op het erf van Gerard van Muijen. We hopen om circa 8.30 in de bus te stappen om vervolgens om circa 9.30 uur te arriveren op de Grote Markt in Haarlem alwaar de koffie zal worden genuttigd. Ook start hier de rondwandeling door Haarlem onder leiding van gidsen van Oud Haarlem, duur circa 1,5 uur. -20.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2006 | | pagina 22