Deer achter lag een grote tuin en deer weer achter begon de glooing van de spoordoilc. Toentertoid liep deer nag een tremmetje langs. De bakker van Burgerbreg is 'r nag rs onder kommen met z'n autootje. Finaal an barrele vezelf, de brode en de beskuite lagge onderan de doik, maar de bakker zelf mekeerde niks! Afoin, in die goiteboet stinge drie beste goite, weer Wullem toch zó groos op was. Nou woue de joos hullie vader drs lekker ver- skiete leite en dat kon, want daagsternei was 't 1 april. Ze staklce de lcoppe bai mekaar om een plan te bedenken. De jongste zee: "We zegge dat ie een gat in z'n sok heb." "Nei, da's niks," zee Piet, "dat vindt ie toch niet erg." "Een slceur in z'n jas," riep Jannie. "Nei, dat hewwe we al zoveul keer zoid. Nei, 't moet wat ergs weze." Eflces ternei zee Dirk: "Ik weet wat." En toe vertelde hai zachies van z'n plan. Prachtig vonde z'n broertjes en zussies 't en ze verkneuterde hullie al van tevoren. Seives gonge ze braaf op toid te bed, moeder most 't geniesen twei keer zegge. Soches wazze ze al vroeg wakker. Beneden was alles stil, dus pa en moe sliepe nag. Zachies troklce ze d'r klere an en met z'n allen gonge ze de trap of. Piet zou 't woord doen, want die was de ouste. "Pa," riep ie heel hard, "kom gauw, de goite benne losbrolcen, ze hewwe de leste boerekool al opvreten en nou loupe ze onderan de spoor doilc. Stralclcies worre ze nag dood reden." Pa was vast nag nooit zo gauw z'n bed uitvlo gen. Gauw hees ie z'n oigen in z'n mesisterse broek en met wapperende galge en op blote biene stoof ie de deur uit. De joos 'r achteran vezelf. Moeder vloog olc nei buiten, zomaar in d'r witte pon, ze wou olc helpe vangen! "Weer benne ze den," riep pa penielcerig, "ik zien ze niet. De deur van de boet is nag dicht, hoe benne ze d'r den uitkommen?" "1 April!" riepe ze allegaar en ze gierde van 't lachen. Maar pa lachte niet, pa was woest. Hai was altoid al zo'n poes- tig lcirreltje. "Lillijlce snotneuze," brulde ie, "as jul lie dat nag rs lappe durve." En Jopie die vooran sting, kreeg een beste draai 0111 'r ore. De rest van de joos kon ie niet begaan, want ze stove allegaar een kant heen. Later was ie wel weer wat bedaard oor en lconne ze 'm zonder gevaar voor oor- voige weer onder ouge lcomme. Maar ze dorste niet nei mekaar te lcoilcen, om dat ze bang wazze dat ze den weer in de lach slciete zoue, 't was olc zo'n goeie aprilmop weest! Allien Jopie zat een beetje beteuterd met een rood oor an tafel en ze nam 'r oigen vast voor om 't in 't vervolg maar bai ga te in solclce en slceure in jasse te leiten. Dat was wel zo voilig. Nel Rentenaar-Bakker 't Was de ien en dertigste maart, 't Zei zowat voiftigjaar leden beurd weze. Wullem en Aaltje Dek ker weunde met hullie kindere, driejoos en drie moide in Zoipersluis. Achter 't huis stinge een paar stienen boetjes en nag een oigengemaakte van planke en pale, dat was de goiteboet. -17.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2006 | | pagina 19