t/ersUtf JubUéuuuusöH/l Wat Htij naderkajui ter kumuv... LeoBromlewe Sara Planting Jubileumavond van de Historische Vereniging Callantsoog op 26-11-2005 in dorpshuis De Kolfweid. We begonnen om 20.00 uur met koffie en een gebakje. Daarna was het woord aan onze vice-voorzitter Dries Blokker, hij heette ons allemaal welkom en speciaal de voorzitter Wim Lastdrager, Corrie en Erica met vriend Fred. Bij het afscheid van Wim als voorzitter memoreerde hij even de 20 jaar van ons be staan. Wim was één van de oprichters, op 18 november 1985. Na tien jaar volgde hij Adri- aan Kuiler op als voorzitter welke functie hij ook weer tien jaar bekleedde. In die jaren zijn er veel zaken tot stand gekomen: de boerderij, de molen, de Visserman, kleine boekjes, zowel in het Nederlands als in het Duits. Het grote fotoboek van Callantsoog en de plannen voor een beeldje in Groote Keeten en nu zijn laat ste plan, een ooievaarsnest in ons dorp. Wim heeft ontzettend veel tot stand gebracht en we zijn daar dankbaar voor. Dries overhandigde een envelop met inhoud en een ingelijste foto van het vroegere schoolhuis waar ze zelf nog in gewoond hebben. Corrie en Erica kregen een bos bloemen. Wim bedankte en vertelde hoe het al die jaren is gegaan in de vereniging, het was een fantastische rede zo uit het hoofd. Wie doet het hem na? Dat is dan ook ons gro te probleem om weer een goede voorzitter te vinden, want voor onze vereniging was Wim goud waard. Van de heer Piet Mooij uit Bergen ontvingen we de maquette van de museumboerderij Tante Jaantje'. Deze was in bruikleen, maar nu is hij van ons. Tevens enkele albums met foto's en kaarten. We zijn er erg blij mee en bedanken de heer Mooij Daarna was er pauze met drankjes en lekkere hapjes en kon iedereen de fototentoonstelling op het podium bekijken, die na veel proble men toch op de borden was blijven hangen. Na de pauze was het dan tijd voor de nieuwe dorpsfilm, in opdracht van onze vereniging gemaakt door Wim Zeeman. Het resultaat is zeer zeker het bekijken waard, veel dorps genoten waren te zien. Callantsoog is echter al zo groot geworden dat niet iedereen erop voorkomt. Daarna liet de heer Theo Kok nog een filmpje zien waarop Corrie en Wim hun gasten in f995 een rondleiding door de boerderij geven. Aan het eind van die film sluiten ze de deuren van de boerderij en dat was een symbolisch ge baar voor Wim, als afsluiting. We hebben allemaal nog even nagepraat en waren het er over eens dat het een geslaagde avond was. De opkomst van de leden heeft ons verrast, we hebben f90 leden geteld. Geweldig. Om te beginnen, de fietsen, die waren niet afkom stig van Duitse fietsenroof (wat destijds schering en inslag was) maar het eigendom van een Hel- derse rijwielhandelaar. Deze man had onder de rook van Oudesluis een evacuatie-adres voor zijn gezin en fietsenvoorraad gevonden. Dat was ook de NSB-burgemeester van Zijpe-Callantsoog de heer Nieuwenhuys niet ontgaan. Hij liet alle fietsen in beslag nemen en opslaan bij het gemeentehuis in Schagerbrug, met ongetwijfeld de bedoeling ze af te leveren bij zijn Duitse vrienden. Een en ander was ook bij het verzet Zijpe-Callantsoog niet onop gemerkt gebleven. De verzetsgroep 'Zijpe-Noord' kreeg opdracht de stalen rossen bij het gemeen tehuis weg te halen. Om het geheel zo geruisloos mogelijk te laten verlopen hadden ze sokken over hun schoenen aangetrokken. Zoals u heeft kun nen lezen, kwamen de rijwielen veilig op de hooi zolder te liggen. Betreft het artikel 'Verzet, voedselbonnen, verboden zakies' in het decembernummer van 'de Clock'. Door onjuiste informatie heb ik het relaas over de 'fietsenverplaatsing' niet in overeenstemming met de feiten weergegeven. Het verloop van de gebeurtenis kan ik nu in het juiste licht plaatsen met de gegevens die ik naderhand aan de weet kwam. Tot zover deze rectificatie. Ik had natuurlijk zorg vuldiger moeten zijn, meer navraag moeten doen. Daarom buig ik nu deemoedig het grijze hoofd. Met excuses aan redactie en lezers. -10.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2006 | | pagina 12