Vb H-oUzuuUb WateyLLnib Jaap Schilder over de oorlog. Toen kwam onze hoofd onderwijzer, Meester Kager, die ons naar huis stuurde omdat het onverantwoord was onder deze omstandigheden les te geven. Thuisgekomen bleek het op de boerderij nogal gevaarlijk vanwege het luchtafweergeschut, dat vanaf de kust overvliegende Duitse vliegtuigen pro beerde neer te halen. We hoorden af en 's Middags verscheen een aantal 'hoge pieten' van Defensie, die mijn ouders kwamen vertellen dat - vanwege de oor log - de hele polder onder water gezet (geïnundeerd) zou worden en iedereen moest vertrekken (evacueren). "Waar moet ik met mijn vee naar toe," vroeg mijn vader. "O, jaag die maar over de dijk," (Schinkeldijlc) zeiden ze, met andere woorden: zie je maar te redden. toe de scherven op het dak neerkomen. 10 mei 1940 We werden 's morgens vroeg op onze boerde rij aan de Nieuweweg gewekt door vliegtuigla waai en schieten. Dat zullen wel weer oefenin gen zijn, dachten we, maar toen we van het Marinevliegkamp 'de Kooy' grote zwarte rook wolken zagen opstijgen en we Duitse vliegtui gen zagen rondcirkelen werd het toch serieus. De radio werd aangezet. Deze bevestigde de ernst van de toestand: Nederland was in oor log met Duitsland. "Gaan jullie toch maar naar de kerk en school," zei mijn vader. Dus wij met z'n vieren naar 't Zand. Toen we na de kerlc op het schoolplein aankwamen, werd hier door grote mensen druk gediscussieerd Er waren allang plannen voor inundatie, maar er was niets geregeld voor wat betreft evacuatie van mensen en dieren. De mannen van de Genie begonnen meteen met zware mokers de betonnen waterkeringen stuk te slaan en duikers open te trekken, waardoor het buitenwater vrij kon binnenstromen van uit het Noord-Hollands kanaal. Het te inunde ren gebied werd in het zuiden begrensd door de Noordschinkeldijlc en de Groote Keeten, in het westen door de Zanddijk (Duinweg), in het noorden door de Callantsogervaart en in het oosten door het Noord-Hollands kanaal en de Noordzijper dijk. (zie het kaartje op de volgen de bladzijde) De encyclopedie zegt hierover: Door inundatie versterkte verdedigingslinie, bedoeld om het Westen van Nederland te verdedigen tegen Oostelijke aanvallen. Onder stadhouder Willem III werd in 1672 de oude Hollandse Waterlinie aangelegd. Ten oosten van de lijn Haarden, Nieuwersluis, Vreeswijk en Gorcum konden grote gebieden onder water worden gezet om een vijandelijke opmars te stuiten. In 1874 werd besloten de verdediging te concentreren in het westen, de latere 'Vesting Holland', waartoe ook de Stelling van Amsterdam en de beroemde Hollandse Waterlinie werden gebruikt. Tijdens de mobilisatie van Wereldoorlog II werd de Nieuwe Hollandse Waterlinie in staat van pa raatheid gebracht. Hiertoe behoorden ook de polder 't Hoekje en een gedeelte van de polder Koegras, welke geïnundeerd zouden worden (zie bijgaande situatieschets). We hadden voor de oorlog wel van deze verdedigingsplannen gehoord, maar deze werden nooit serieus genomen, want het was ondenkbaar dat Nederland in oorlog zou komen. Er was trouwens ook geen zgn. Noodplan, waarbij evacuatie van mensen en dieren was geregeld. 2005. Polder 't Hoekje. Op de achtergrond de boerde rij van de familie Schilder, later van de familie v.d. Ploeg. -72.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2005 | | pagina 8