Nuw cv duil mnmextt (vervolg) VADER S VERHALEN EN MOEDER S PIKANTE TAALGEBRUIK Wanneer het kermis was in Callantsoog kwam vader ook uit zijn schulp. Zijn ouwe werk- kleren (die hij doorgaans zeven dagen in de week droeg) werden dan verwisseld met zijn zondagse pak. Daarna ging hij naar het café, dronk een paar borreltjes met wat oude ken nissen en speelde biljart met ze. Vader was nu niet bepaald een man van veel woorden, maar een enkele keer, vooral na een paar borrel tjes, kwam zijn tong los en ver telde hij verhalen over zijn jonge jaren. Dan haalde hij herinneringen op van zijn vroe gere ontberingen: hoe hij lange af standen moest lopen naar zijn werk omdat hij geen fiets bezat en geen geld voor de bus had (die trouwens toch maar zelden beschikbaar was). Vader vertelde dan dat hij zes dagen per week, twaalf uur per dag, op het land moest zwoegen. Het weekloon werd niet in guldens, maar in centen betaald. Eén van mijn vader's geliefde verhalen was over de tijd toen hij zich aan stropen schul dig maakte. Hij kon met trots vertellen hoe hij door zijn slimheid en kennis van het jachtter rein kans zag de koddebeier te ontlopen. Hij moest echter toegeven dat hij één keer was ge snapt, maar toen de koddebeier zijn spiksplin- ter nieuwe geweer af had willen nemen had hij geweigerd het af te geven. Zodoende moest hij voor het gerecht verschijnen en zijn geweer aan de rechter overhandigen (wat voor hem net zoveel betekende als zijn geliefde prijs ge ven). Gelukkig bezat vader ook een oud, kapot geweer en hij besloot om dat aan de rechter te geven. Toen de rechter bezit nam van het oude ge weer onderzocht hij het met grote belangstel ling. "Meneer de Vries, kunt u me even uitleg gen hoe dit wapen geladen en afge vuurd kan wor den?" Mijn vader vertelde omslach tig hoe het ge weer kon werken, hetgeen volgens zijn uitleg vrijwel neerkwam op de werking van een historisch musket. De rechter keek vader verbijsterd aan en zei: "Maar als het laden en vuren zo lang duurt dan is het wild toch al lang verdwenen?" Mijn vader antwoordde: "Juist, Edelachtbare, daarom heb ik ook nog nooit wat kunnen schieten." Na deze woorden wees de rechter het geding af, gaf vader zijn geweer terug en wenste hem meer geluk in de toekomst. In veel opzichten was moeder het tegenover gestelde van vader. Moeder was spraakzaam en het gelukkigst wanneer ze een groep geïn teresseerde toehoorders 0111 zich heen had daarentegen verschool vader zich liever wan neer er vreemden in de buurt waren. Moeder vond het heerlijk om mensen (liefst vreemde lingen) over haar erf rond te leiden en ze met trots te vertellen hoe zij en haar (onzichtbare) man dat fantastische paradijs hadden gescha pen. Ze vond het ook heerlijk om moppen te vertellen en lachte daarover net zo luid als haar bezoekers. Jaap de Vries Een gebeurtenis waar iedereen in het dorp naar uitzag was de jaarlijkse kermis. Tegen het einde van de zomer werden op het dorpsplein kramen en een zweefmolen opgebouwd, zelfs een klein cir cus was vaak aanwezig. Moeder gaf me dan vijfentwintig centen om op de kermis te besteden ik moest dan beslissen of ik het geld zou gaan versnoepen of het aan rondjes in de draaimolen zou besteden, hetgeen een stuiver per keer kostte. Meestal spreidde ik m'n investeringen, een principe dat ik al vroeg in mijn leven adopteerde. -69.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2005 | | pagina 5