HET GAT IN DE BALK De jeugd had het vroe ger niet makkelijk. Ze gingen wel naar school, maar als ze de zesde klas haalden, was het daarna aan het werk. Er moest verdiend worden! Even in de zon... Jaantje is hier 17 jaar. In het staltje zijn twee balken te zien die duide lijk afkomstig zijn van schepen die omstreeks 1600 op de Callantsoger kust of ergens anders zijn gestrand. In de een zitten de uitgehakte treden, waarlangs de matrozen het ruim in gingen. Ze liepen langs de ruimladder. Wie zou het volgende kind zijn dat zich han gend met de handen in het gat van de balk kon optrekken? Ook jaantje, het jongste kind van Grietje en Jacob Vos, werd groot en zij belandde als dienstmeisje helemaal in Amsterdam. Er is nog een foto van haar, dat ze zittend op een stoel achter het huis van haar mevrouw even in de zon mocht zitten. De ander is een mast met een gat, waarin een katrol heeft ge zeten. Dit gat is van grote betekenis ge weest voor de opgroeiende jeugd in de boerderij. Van jongs af aan probeerden de kinderen naar de balk te springen. De balk kunnen aanraken was al een bewijs van groter worden. De handen in het gat steken en je dan optrekken was het bewijs van GROOT ZIJN. Maar helaas, dat betekende ook het einde van een onbekom merde jeugd in de boerderij. De boer en de boerin vonden dat zo'n groot kind best als knecht of meid bij iemand aan het werk kon gaan. Het liefst voor dag en nacht en met de volle kost. Dat betekende een behoorlijke druk minder op het toch al armoedige bestaan van het gezin. En kwam zo'n groot kind dan op zaterdag ook nog met verdiend geld thuis (25 cent?) dan waren de ouders tevreden. Dan kon er pap en bo terhammen met beleg gegeten worden. -84.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2005 | | pagina 20