Slcietb staten: Transvaal en Oranje Vrijstaat. Toen bleek dat in die gebieden zeer rijke diamant mijnen waren, vielen de Engelsen wederom de Boeren aan. De Boerenoorlog duurde van 1899 tot 1902. De Boeren weerstonden aanvankelijk met succes de aanvallen. De Boeren kregen ontzettend veel sympathie in Nederland. Het was een 'hot item' in de kranten. Paul Kruger (leider van de Boeren) kwam zelfs naar de ko ningin om hulp te vragen. In die jaren zal de verandering van naam van deze boerderij hebben plaatsgevonden. Wij wensen de nieuwe bewoners veel woon- plezier in dit unieke stukje Callantsoger bui tengebied. Nel Rentenaar-Bakker "Heui, moe," zee ze, "ik ben 'r weer oor. Wat moete we ete veneivend?" "Sla," zee moeder. "Bah, alweer sla, we ete temet alle dage sla." "Ja, melcind," zee moeder weer, "zo lang as pa van die vette sla in de tuin heb, lcoup ik gien are groente. En as we d'r te lang mee wachte be ginne ze te slcieten, dat is toch zon de. Gaan maar efkes twei lcroppies hale. Neem Betsie maar mee." 'Nei," zee Betsie. Alle eivende was Dirk in z'n tuin te vinden. Nou, hai had eer van z'n werk, alles daaide en groeide as kool. Ze lconne 't temet niet beëte. Ze gawe d'r oftig van weg an de bure. Op een middag kwam Afie thuis uit 'r diensie. Ze was daghitje bai een lcruienier. "Maar weerom durf je nou inienen niet meer? Weer ben je den bang voor?" vroeg Afie veer den "Nou, moe zee toch zopas dat de sla skiete gaat en ik ben bang dat ze m'n rake!" Nag wat morrelende pakte Afie een messie uit de pottelcas in de keuken en vroeg an d'r lcloine zussie: "Gaan je mee sla hale, Betsie? Dan mag je achterop de fiets zit- te." "Nei? Weerom niet? Je gane aars toch altoid graag mee?" "Ilc durf niet meer," zee Betsie met een kloin stempie. 3"3VC* w \khzj<^ rosmolen door een paard of ander trekdier aangedreven molen Dirk de Boer was verlegen bloid dat ie oindelijk een volkstuin hure kon. Bai z'n huis had ie ok wel een klein lappie grond, maar dat was net genog voor wat blommetjes, deer was Grietje, z'n vrouw, bar wois mee. Ze deid niks liever as wat grutte in de tuin. Dus de volkstuin deer kwamme de eerap pels in, de biete, wortele en sla. -78.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2005 | | pagina 14