Hoew 'Karnémélkplzuits Guus Zeeman Hoeve 'Oranje Vrijstaat' gaat weer 'Karnemelkplaats' heten Al eerder is er in 'De Cloclc' over deze boerderij hadden een karnvat dat door een rosmolen* geschreven. Hij werd in de Tweede Wereldoor- werd aangedreven. Als de boter was gevormd log gebruikt als uitvalbasis van Engelandvaar- en uit het vat werd gehaald bleef de lcarne- ders; zie jaargang 6, nr. 3, blz. 49. melk over. Het was de gewoonte (in ieder geval De nieuwe eigenaren willen de naam van de J melk werd weggeven aan de arme mensen in boerderij Oranje Vrijstaat weer veranderen m :v Callantsoog en Groote Keeten. de oude naam Karnemelkplaats 0 Wat is de geschiedenis van deze naam geving? Tot 1910 verwerkten de boeren rond Callants oog en Groote Keeten de melk op het eigen be drijf. Men maakte zelf kaas en boter. Wat niet lokaal werd verkocht ging donderdags naar de markt in Schagen. Aldus Guurtje Zee- man-Kruisveld (1896 - 1996), die haar kin derjaren doorbracht op de boerderij 'Voor waarts' aan de Voor weg. In 1910 verenigde een aantal boeren zich. Ze lieten een melkfa- briekje bouwen in Groote Keeten aan de Helm- weg, de 'De Onderneming' (de latere woning en timmermanswerkplaats van Piet Kruisveld en zijn zoon Henk). Einde van de thuisverwer- lcing van de melk. Begin jaren dertig werd dit fabriekje opgeheven en ging de melk naar de nieuwe melkfabriek in 't Zand, 'Nieuw Leven', nu 'BolleNoord'. Bij de boerderij werd een wit laken of doek opgehangen, zo dat deze mensen kon den zien dat er kar nemelk gehaald kon worden. Boter maakte men als volgt: de mellc werd in grote geëmailleerde schotels rustig weggezet, totdat de room er als een laag bovenop dreef. Dan werd het afgeroomd en de room werd in een karnvat gedaan. De iets grotere boeren De naam 'Oranje Vrijstaat'. Eind 1800 verdreven de Engelsen de Neder landse kolonisten in Zuid-Afrika (Boeren) naar het noorden. Deze stichtten daar twee eigen De boerderij aan de Voorweg nr. 1 is verkocht. Mevrouw T. de Jong, welke 62 jaar op de boerderij heeft gewoond, heeft met pijn in het hart de hoeve verkocht. Die is nu eigendom van Anke-Nel Zee man en Wïlfred de Wild. Alvorens zij erin trokken is de boerderij helemaal uitgeruimd en schoon gemaakt. Daar de boerderij zo goed als nog in oorspronkelijke staat is, hebben we een aantal foto's genomen om dit vast te leggen. t-. -ii j bij de boeren aan de Voorweg) dat de karne- -77.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2005 | | pagina 13