Cees Vriesman Eigenlijk geen geschiedenis zoals het bij een historische vereniging hoort, maar ja het was wel 2003. De historici onder de leden moeten ook niet verder lezen want hier kan niets meer over onderzocht worden en alles is controleerbaar. Op 23 december 2003 spoelde bij kilometerpaal 16.740 een container met televisietoestellen aan. Hij was afkomstig van de 'Muhaddes Kalkavan'. Voor diverse musea werden er enkele be waard, zo staat er een in museumboerderij Tante Jaantje, bij Henlc Snip te Groet (een aan rader), het juttersmuseum van Uitgeest en in De Koog op Texel, maar die had er al enige in zijn collectie. Een paar toestellen werden door dorpsgenoten met schoon water afgespoeld, gedroogd, weer in elkaar gezet en tot ieders verbazing waren er toch enige die weer speel den. Een dorpsgenoot, we kennen hem bijna al- Het was een prachtig gezicht hoe de tv s als lemaal, maar zijn naam mocht niet vermeld dobbers uit de container omhoogkwamen worden, heeft uitgezocht waar de toestellen toen deze openbrak. De hebzucht van de jut- vandaan kwamen. Hij is nog steeds bang dat ters (er waren er niet veel) kwam boven en de de burgemeester 0p bezoek komt om zijn wer- meesten dachten dat er nog wel andere goede- kende in beslag te nemen, ren in zouden zitten. De tv's waren bijna allemaal beschadigd of lagen uit elkaar door het geweld waarmee ze uit de container spoelden. Wat me opviel was de gemoedelijkheid op het strand, geen overdreven agenten, strandvonders of andere overheidsdienaren. Hulpstrandvonder Roos, zijn collega uit Schoorl die voor werkzaamhe den aanwezig was en Buys van Rijkswaterstaat hadden alles onder controle. Het duurde nogal een tijdje voordat alle tv's op het strand lagen en iedere keer werd er toch weer gekeken of er niet toevallig een onbeschadigde bij was. Ook de verhalen van iedereen over het verleden toen er nog van al les aanspoelde, waren een lust om aan te ho ren. Men was het er echter over eens dat de containers met sigaretten die op 25 januari 1993 aanspoelden tussen Callantsoog en Den Helder wel een hoogtepunt was. De opgefokte toestand van toen met meer controleurs dan jutters werd uitvoerig van commentaar voor zien. Toen besloten werd dat de toestellen als strandvuil afgevoerd zouden worden en de firma Hanse met een shovel al de toestellen en het piepschuim waarin de tv's verpakt zaten begon af te voeren, moesten er toch een paar toestellen meegenomen worden. Het betrof tv's van het merk SEG van de firma VESEG uit Rehlingen-Siersburg. Dit is meer een handelsfirma, want ze zijn gemaakt in Turkije. Het zoeken naar de afstandsbedienin gen is nog lang doorgegaan en er zijn er ge noeg gevonden om de tv's te programmeren. Een enkele moest wel gerepareerd worden omdat ze te lang in het zoute water hadden gedreven. Een paar weken later spoelden er ook nog plas tic gereedschapskoffers en kindersleetjes aan. Vermoedelijk ook uit een container die door hetzelfde schip verspeeld was. Al met al een leuke winter met een beetje avontuur. Cees Vriesman (links) en Willem de Rover met een deel van de buit. -75.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2005 | | pagina 11