Verenigijiq Samteparlc 40 jaar Riek Peelen-Klapwijk Na vaststelling van het plan werd in 1962 tus sen Riet- en Voorweg 18 hectare grond aan gekocht om de recreatie als economische im puls voor Groote Keeten te ontwikkelen. Op 11 februari 1964 besloot de gemeenteraad een contract aan te gaan met Sunclass Bungalows voor de ontwikkeling van het Sandeparlc. Het project bestond uit 16 hectare verdeeld over drie kavels. Bij de koop van een houten huisje werd het betreffende perceel van de gemeente aan Sunclass overgedragen en direct weer aan de huiseigenaar, al of niet in erfpacht. In het raadsbesluit van 22 juni 1964 inzake verkoop van de grond aan Sunclass stond een bepa ling dat de gemeente van 1 juli 1990 tot 1 juli 1991 kon vorderen dat een op het kavel staand kamphuis werd afgebroken. In juli 1964 werd door minister Bogaers de bouw van het park stopgezet. Bij gebrek aan permanente woningen vond men het onjuist bouwcapaciteit te gebruiken voor tweede wo ningen. Inmiddels waren er 34 houten huisjes gebouwd. Pas na drie jaar werd het project hervat. Naast het houten type op de meest westelijke kavel werden op de midden- en oostelijke kavel ste nen huisjes verkocht, die iets groter waren. In dat jaar besloot de gemeenteraad ook, dat de houten huisjes in 1990 niet hoefden te worden afgebroken. In 5 jaar tijds verrezen er in totaal 185 huisjes: 58 van het houten en 127 van het stenen type. Per 2 januari 1970 verkocht Sunclass de perce len die in erfpacht waren uitgegeven aan de Nillmij, die later opging in Ennia en daarna in Aegon. Bij de koop werd een afkoopsom aan de gemeente betaald voor het onderhoud en de vernieuwing van openbaar groen, de sport faciliteiten enz. Vóór de aanleg van het park was de grond weiland. De eerste bewoners hadden door het hoge grondwater veel overlast. Zij legden plan kieren aan om droog buiten te kunnen zitten. Het was voor hen echt kamperen, want elek triciteit en gas waren er nog niet. Het koken en verlichten gebeurde met butagas. Ons erelid, de heer J.M. Rellage, behoorde tot die eerste eigenaren. Op 7 augustus 1965 richtte hij met andere eigenaren de vereniging 'Sandeparlc' op om samen sterk te staan tegenover de gemeente en Sunclass, maar ook om onderling een aan spreekpunt te zijn. Na de eerste ledenvergadering in september ging er al een brief naar de gemeente, waarin werd aangedrongen op betere drainage. Ook werd gevraagd om een goedgekeurd ontwerp voor uniforme windschermen, want die wa ren hard nodig op de kale, winderige vlakte. Bromfietsende jongelui verstoorden herhaal delijk de rust. Daarom werd aan de gemeente verzocht om snelheidsborden waarop 20 km. met een onderbord: bromfietsen alleen toegestaan met uitgeschakelde motor te plaatsen. Huisnum mering, stortplaatsen voor gemaaid gras zijn zaken waarmee het bestuur ook onder meer bezig was. De komst van de Vijverhut in 1969 maakte de bouw van een restaurant, dat naast de vijver was gepland, overbodig. In 1949 stelde de gemeente Callantsoog een Uitbreidingsplan - in onderdelen - voor Groote Keeten vast. Dat moest in 1960 worden gewijzigd als gevolg van waterstaatkundige maatregelen, die ge nomen werden na de watersnoodramp van 1953. Bovendien wilde men het zo inrichten, dat Groote Keeten meer de recreatieve functie van een eenvoudig badplaatsje kon gaan vervullen. Tussen de Rietweg en de Voorweg werd een terrein bestemd voor bebouwing met zomer- en /of kamphuisjes. Ten noorden van de Helmweg werden twee terreinen bestemd voor kampeer- en /of caravandoelein den. Ten zuiden van Groote Keeten werd een bos van 18 hectare geprojecteerd. Eén van de eerste houten huisjes. - 52.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2005 | | pagina 8