elektriciteit, noch waterleiding hadden werd beschouwd als een onbeduidend ongemak. Per slot van rekening hadden ze een regenwa terput en wat was het nut van elektriciteit? Ze hadden geen radio, geen wasmachine, geen stofzuiger, en ze waren volkomen tevreden met een petroleumlamp. Piet was ook trots op hun nieuwe bezitting en was blij met de vrijheid en ruimte op de boer derij. Maar zijn enthousiasme was minder uitbundig dan dat van Pietertje boerenwerk was nu eenmaal zijn uitverkoren activiteit niet. Hij was bereid om de kippen te verzorgen, maar de koeien en de varkens beschouwde hij als Pietertje's verantwoordelijkheid ten slot te was zij degene die de boerderij had gewild. Het moet voor moeder toch wel een enorme taak zijn geweest om vrijwel zonder hulp voor de boerderij te zorgen, de huishouding te doen en vier kinderen groot te brengen. Vier jaar nadat mijn ouders naar de boerde rij waren verhuisd arriveerde ik. Voor moeder werd de situatie nu nog jachtiger. Vader had weinig keus: hoewel met tegenzin moest hij zich meer met de boerderij gaan bemoeien en deed vanaf die tijd een belangrijk deel van het zware werk. Maar hij weigerde hardnekkig om te leren melken. Ook dacht hij er niet aan om huishoudelijk werk te doen, iets dat totaal on denkbaar was voor een man van zijn tijd! Dus, behalve het leeuwendeel van het boerenwerk (met inbegrip van koeien melken), bleef moe der volledig verantwoordelijk voor wassen, strijken, koken, schoonmaken, naaien, breien en het verzorgen van vijf kinderen. Maar ze klaagde nooit haar energie moet onuitput telijk zijn geweest. Vader's grootste trots was zijn groentetuin, die hij tot in de puntjes verzorgde en keurig on derhield tot aan zijn dood. Als metselaar stond hij er op om zaden en plantgoed kaarsrecht langs een draad uit te planten. Zorgvuldig ver wijderde hij het kleinste vuiltje van zijn tuin. Ondanks het feit dat de schrale zandgrond to taal onvruchtbaar was en de zuidwesten wind onbarmhartig blies, zag vader kans om goed fruit en prima groenten te telen. De windke- ringen en het ingraven van tonnen koeien- en kippenmest maakten dat mogelijk. DE EINDJES AAN ELKAAR KNOPEN MAAR OOK TIJD VOOR ONTSPANNING De inkomsten van de boerderij waren maar zeer schamel wanneer we bedenken hoeveel zwaar werk er voor gedaan moest worden. Desondanks droeg het bij tot vader's beperkte verdiensten als metselaar. Hij was eigen baas, maar de tijden waren slecht en het werk lag nu niet bepaald voor het opscheppen. In een poging om wat bij te verdienen ging vader soms pluvieren vangen. Er was een gere gelde vraag naar de vogels als lekkernij in luxe restaurants, daarom brachten ze goed geld op. Wanneer de pluvieren trokken (altijd tijdens koud en miserabel herfstweer) stond vader 0111 vier uur in de ochtend op en vertrok. Achter zijn fiets had hij een aanhangwagentje volge laden met spullen voor het vangen van de vo gels, zoals lange palen en een kist vol netten en lokvogels (opgezette pluvieren of houten modellen). Deze lokkers werden zomogelijk nog met levende vogels aangevuld, die in een zogenaamde 'wip' werden vastgezet 0111 met hun gefladder andere pluvieren aan te trek ken. De opgezette en levende lokvogels wer den zo geplaatst dat eventuele gelokte plu vieren met een groot klapnet konden worden gevangen. Vaak kwam vader tot in zijn merg verkild thuis. Soms had hij niets gevangen, an dere keren ving hij een stuk of wat armzalige vogeltjes. Een enkele keer had hij geluk (en de pluvieren ongeluk) en kwam hij triomfan telijk met een behoorlijke vangst thuis. Dan werd er feest gevierd. Maar vader had ook wel eens tijd voor ont spanning, in feite meer dan moeder. Op zon dag, een uurtje voor de middag, stak hij vaak een sigaar op, nuttigde een paar glaasjes ouwe klare en leunde met een vergenoegd gezicht achterover in zijn stoel. Hij zei dan 'één a twee, heerlijk!', doelende op het aantal borrel tjes waartoe hij zichzelf beperkte. Een ander vrijetijd's genot voor vader was het spelen op zijn accordeon. Gedurende de lange, donkere winteravonden haalde hij vaak zijn instrument uit de kast, plaatste het op zijn schoot en begon zijn repertoire af te werken. Zijn favorieten waren 'Daisy', 'Über die Wel len' en 'Na het bal'. Zijn nogal onvolmaakte muzikale voordracht droeg veel bij tot de hui selijke sfeer in de enige verwarmde kamer in het huis, waar het hele gezin zich verzamelde. Vader speelde af en toe ook pandoer met een paar van zijn vrienden. Moeder had er een he kel aan wanneer dat bij ons thuis plaats vond ze mocht dan nauwelijks iets zeggen en haar gordijnen werden geel van de rook die de kaartspelers uitbliezen. - 33.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2005 | | pagina 9