Never dull wiom&ni Jaap de Vries IETS OVER MIJN VOORGE SLACHT Ik was de twreede zoon in ons ge zin en het was traditie dat ik naar mijn moeder's vader, Jacob Vos, werd vernoemd zodoende moest het 'Jacob' zijn. Mijn oudere broer Gerrit was vernoemd naar onze grootvader aan vader's kant. Ik heb mijn grootouders van va der's kant nooit gekend. Vader's moeder was al lang gestorven ±1900 Jacob Vos en Grietje Louw achter de boerderij. voor mijn geboorte en zijn vader overleed toen ik nog erg jong was. Mijn vader, Bij mijn moeder thuis was het ook lang geen Pieter de Vries, was in 1886 op een kleine boer- weelde, maar er was veel minder armoede derij in de Anna Paulowna-polder geboren. Op dan bij de De Vriezen. Mijn grootmoeder van zevenjarige leeftijd had hij zijn moeder al ver- moeder's kant had zestien kinderen gebaard, loren. Zijn vader was opnieuw getrouwd met waarvan tien de volwassen leeftijd bereikten, een katholieke vrouw en als gevolg werden de y0or mij is het altijd een raadsel geweest hoe daarna geboren kinderen in het katholieke ge- jacob en Grietje Vos iedereen de kost konden loof opgevoed. Dit veroorzaakte wat verdeeld- geven. Ze hadden een boerenbedoeninkje, net heid in het gezin. Pieter had negen overleven- als mijn vader's ouders. Hun boerderij mid- de broers en zusters. den jn iiet dorp bestaat nog steeds en is nu Het was mondjesmaat in het gezin De Vries, zodoende was het voor Pieter lang geen weel de gedurende zijn kinderjaren. Lang voordat hij de lagere school had beëindigd moest hij op het land werken, waardoor er van leren niet veel terecht kwam. In feite pas geduren de zijn huwelijk kreeg hij wat onderricht van moeder, die hem de beginselen van rekenen, lezen en schrijven bijbracht. CALLANTSOOG, 1930 De maand juli was buitengewoon warm. Kort nadat het hooi was binnengehaald (hetgeen wintervoer verschafte voor onze schamele veestapel) begonnen mijn moeder's weeën: de aankondiging van mijn geboorte. Ilc kwam op de wereld om zeven uur in de ochtend van 10 juli en was het eerste kind dat op de boerderij in de Nollen werd geboren. Mijn drie zusters en broer waren me verscheidene jaren voor zij waren in het dorp geboren. Mijn ouders waren vier jaar vóór mijn geboorte naar de Nollen verhuisd om te 'boeren' op wat eigenlijk niet meer was dan een hobbyboerderij. Mijn levensverhaal heb ik voor mijn eigen plezier geschreven. Het heeft me enorm veel voldoening gegeven om fragmenten uit mijn leven in mijn gedachten terug te roepen en deze in woorden vast te leggen. Met het verhalen van de gebeurtenissen moest ik uiteraard hoofdzakelijk op mijn eigen geheugen vertrouwen, maar het is mogelijk dat er mensen zijn die zich een bepaald voorval anders (en misschien juister) herinneren dan ik. Het spijt me wanneer in zo'n geval mijn geheugen me in de steek heeft gelaten. Ik heb deze in het Nederlands geschreven bijlage vanuit mijn Engelstalige levensbeschrijving ver taald. Helaas is mijn Nederlands na vijfendertig jaar enigszins op de achtergrond geraakt ik bied mijn verontschuldiging aan voor de vele fouten die ongetwijfeld in deze vertaling voorkomen. (Jaap de Vries woont al een kleine 40 jaar in Australië. Red.) -31.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2005 | | pagina 7