ZotPterfuus ZonMeuwule< 1959 - Jubileum. Op 12 mei 1959 werkte juf List 25 jaar op de school in Callants- oog. Dat was een dag vol feeste lijkheden. Ze werd eerst door de eerste- en tweede klassers opge haald van huis met wapperende vlaggetjes. Daarna kreeg ze op school cadeaus en bloemen. In het zaaltje vond een heel pro gramma plaats 'op het toneel'. Kinderen uit alle klassen verzorg den een optreden. Vier meisjes een dans uit Hawaï. Twee uit de ook een feestlied ten gehore gebracht. Het zaaltje was gevuld met kinderen en 'genodig den', een bar interes sant woord indertijd. In het lokaal van de vijfde zesde klas kon den de genodigden en andere handenschud- ders wat drinken na zesde, Marjo Kossen en ik (met bril), twee uit de vijfde, Dicky Eradus en Martina Kuiper. We droegen een witte bloes en van die ritselrok- jes, zelfgemaakt van stroken gekleurd crêpepa pier. Bevallig zwenkten wij op de muziek over het podium. (Mevrouw Lastdrager had ons de fijne danskneepjes bijgebracht.) Anderen voer den een toneelstukje op en er werd natuurlijk afloop. De grote meis jes mochten met een dienblaadje rondgaan. Dat vonden wij óók een spannend evenement. De moeders hadden voor een witte schort gezorgd, we voelden ons dus 'net echt' in de bediening! Bert van der Plaat Ilc beschrijf nu de tijd en het verblijf in het door ons bewoonde zomerhuis en wel van half augustus 1940 tot half augustus 1942. De meeste zomerhuisjes in Callantsoog waren toen van hout. De muren bestonden meestal uit overnaadse planken met een stenen on dergrond en de daken waren bedekt met as- faltleer. Verder hadden zij elektriciteit en stro mend water, kon men elektrisch of op butagas koken, en was er een kolenlcachel voor koele avonden. De zes huizen boven op het duin waren van steen en voornamelijk bedekt met dakpan nen, behalve het door ons bewoonde huis dat een rieten kap had. Als je van de weg naar het huis liep, moest je eerst over een stenen weggetje omhoog rich ting vrijstaande garage, waarin wij meubels uit ons huis in Den Helder hadden opgesla gen. Via een zijpad kwam je dan bij de keuken deur, die uit twee delen bestond. Wilde je via de voordeur het huis binnengaan, dan moest je voorlangs en over het terras naar de hoofd ingang. Ook het terras kende een tuindeur. Door de meestal gebruikte keukendeur kwam je in de keuken met een aanrecht met koud stromend water. Verder waren er twee kleine en twee grote elektrische kookplaten, een rui me keukenkast met laden en een doorgeefluik naar de woon- en eetkamer. Via een andere deur in de keuken kwam je in een hal met links een deur naar de kamer en iets verder links de grote voordeur. Als je rechtdoor liep kwam je bij de deur naar de wc met daarnaast een granieten douche ruimte. Ook met koud stromend water. Een boiler heb ik daar niet kunnen ontdekken, of weet ik niet meer. Voor de wc-deur had je rechts een garderobehoek en de trap naar bo- Allerlei foto's van die dag zijn te zien in de museum boerderij. Hier volgt een verhaal over het zomerhuis Zonnewende dat eens op het duin hij de hoofdopgang naar het strand en het leugenbankje stond. Na het grote bombardement van juli 1940 zijn wij, zoals zo velen, Den Helder uitgevlucht. Via di verse steden kwamen wij in Callantsoog terecht. Eerst in pension V.O.S. (Vooruitgang Ons Streven) en na enige weken in het leuke zomerhuis Zonnewende. -28.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2005 | | pagina 4