Iets onbekends op- het strimA Hij kent veel vissen, schelpen en wieren die er aanspoelen, maar die keer stond hij ver rast te kijken. Daar lag iets onbekends. Op en kele strandhoofden bij paal 15 (dat is achter het Zwanenwater) vormden zich kussens van een grijze levensvorm. De kussens waren op gebouwd uit verticale, aan elkaar gegroeide kokertjes van 5 cm. Als je er met blote voe ten overheen liep, voelde het alsof je over een spons liep. Ook op het strand begonnen zich hier en daar kussens te vormen. Guus kende het verschijnsel niet en ook ande re Callantsogers wisten niet wat het was. Guus mailde het een en ander aan het 'Royal Nether- lands Institute for Sea Research' in Den Burg te Texel en kreeg het volgende antwoord: Als je pal achter de duinen woont, is het vanzelfsprekend datje vaak op het strand komt. Begin augustus 2004 was Guus Zeeman weer eens op het strand. De kokertjes die op de foto staan zijn gemaakt door een horstelworm: Lanice conchilege (schelpkoker- worm). Deze kokertjes zijn door de worm opgebouwd uit zandkorreltjes en soms ook uit schelpresten. (Vandaar de naam conchilega schelpverzamelaar.) Aan het uiteinde van de kokertjes zitten wat franje draden, eveneens uit zandkorrels opgebouwd. Ook op Texel vind je ze in kussentjes dicht opeen zit tend bij de strandhoofden aan de Noordzeekust. In de Waddenzee leeft hij eveneens, maar daar meestal in geringere dichtheden en dus niet van die kussen tjes vormend, maar in afzonderlijk staande koker tjes. De worm leeft van in het water zwevende voed- seldeeltjes, die hij met een krans van tentakels bij hoogwater vangt. Als wij hem op het drooggevallen strand vinden zit de worm diep teruggetrokken in zijn soms wel 20 cm lange huis. Hartelijk groetend, Gerhard C. Cadée. -43.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2005 | | pagina 19