N Dp uioeAjolf- 26" april op de hoogte was, heeft deze acties behoorlijk afgezwakt, door hun informatie tijdig door te spelen. Dit bleek ook later, wanneer we meerdere ma len gewaarschuwd werden voor mogelijke raz zia's op weerbaar manvolk. De jongens vlucht ten dan het land in en brachten de nacht door in een hut, gebouwd van pakken stro. Ikzelf was toen 16 jaar en nogal klein van stuk en had dus weinig te vrezen en speelde daarom de rol van koerier. De meeste Nederlandse politiemensen heb ben zich dus van hun goede zijde laten zien. Met name onze Callantsoger politie Koelemeij heeft zich, ofschoon hij vaak tussen twee vu ren moest laveren, steeds een goed vaderlan der getoond. Een strenge politieman, doch uit het 'goede hout gesneden'. Cees Vriesman waargenomen, berekend. «fuicie*v. -4cy -50 -IOC In het weekblad 'De Ingenieur' uit 1924 wordt dit besproken door P.M. van Riel van het KNMI. Uit de gegevens bleek dat de waterstand te Pet ten in ruim 10 minuten ongeveer 1.60 m steeg. Het werkvolk dat op de hoofden bezig was kon zich staande houden door zich aan elkaar en aan bokken en stellingen vast te klampen. Hierdoor waren de gevolgen van de plotse linge verheffing gering. Alleen enige materi ele schade. Tijdens de vloedgolf was de wind Zuid-Oost en een half uur erna Zuid-West. Er waren geen seismische storingen in de buurt maar wel werden windhozen en ook onweersbuien waargenomen. Het lag voor de hand dat de oorzaak van het verschijnsel mete orologische invloeden waren. Het zuidelijkste station met een registrerende peilschaal waar de storing werd waargenomen was Hellevoet- sluis. Het noordelijkste was Zoutkamp. Om het verhaal niet te ingewikkeld te maken met drukveranderingen en isobaren, hier de conclusie van het KNMI: Een krachtige drulcstijging na het passeren van een lagedrukgebied heeft op de Noordzee een kortstondige windstoot van orkaankracht doen ontstaan uit een westelijke richting. Evenals de hoge deining die in een bepaalde richting het stormgebied vooruitloopt werden de golven ge dwongen een bepaalde rich ting te volgen om later als vrije golf op de Noordzee kust te lan den. Dat de verhoging bij Petten en Callantsoog groter was dan elders wordt ver klaard door de vorm van de banken. Of de verho ging die op gegeven werd juist was, is niet te controleren omdat de peil- stations IJmuiden en Den Helder vrij ver van de plaats waar de grootste rijzing plaatsvond af liggen. In het noordelijk Noordzeegebied en de Oost zee lcomen de verhogingen meer voor, daar noemt men ze Seebar. JV.A.P. Hg. 6. -41.- Getiïujnkn 26 Afrij. 1 tot 7 rrn n.m -30 -90 MO Hieronder een stuk dat Cees Vriesman al geruime tijd geleden inleverde. Met de tsunami van eind vorig jaar nog vers in het geheugen, leek het ons nu de hoogste tijd dit artikel te plaatsen. Al verschillende keren had ik verhalen gehoord over een plotse linge rijzing van de waterstand langs de kust. M'n grootvader vertelde dat het water zo snel rees dat het hardlopend niet was voor te blijven, dit was in de tijd dat er nog geen strandhoofden waren. Deze vloedgolf was op 9 november 1886. De oudere dammenwerkers spraken over een vloedgolf met laag- water waarbij ze zich aan de bokken waarmee ze aan het werk waren vast moesten houden om niet weg te spoelen. Dit was de vloedgolf van 26 april 1924. - 120

De Clock van Callens-Ooghe | 2005 | | pagina 17