De-qauiyk&itkeiiXf Jan Mooij Pzn. Ikzelf was toen maximaal zes jaar oud, toch herinner ik me heel goed daar meerdere ke ren binnen geweest te zijn. De rij huizen, van af Kees van Eek t/m hotel De Waal, is inmid dels gesloopt. Op de foto met daarop de kerk is juist linies daarvan op de achtergrond het huis van de familie T. Mooij (achter 't duintje) te zien. Op de andere foto is een nog geheel com pleet 'are kant van de Buurt' te zien. Op de voorgrond de barak en kippenhok van de fa milie Vriesman. De woonwagen werd bewoond door de fa milie J. Kamp. (Zie het boekje 'Oude Prentkaar ten vertellen over Callantsoog', blz. 46 en 'Callantsoog en Groote Keeten vroeger', blz. 46.) Ik woonde toen met mijn ouders en broers in 'Zon newende' van de familie Tuinman. Ook wij waren gevlucht uit Den-Helder. Vanuit 'ons huis' had ik het volle zicht op hotel en garage. Deze garage had drie Ze is er zeker van, dat in deze boet een keuken voor de Duitse soldaten was, en 't borst er altoid van de rotte.... Nog weer later een reactie van Bert van der Plaat: Maar weinigen weten kennelijk, dat er een tweede gaarkeuken bestond en wel naast ho tel Duinzicht van Jaap en Mien de Waal. Dat was een auto- en rijwiel stalling met daar voor een ruime parkeergelegen heid. Nadat het verhaal over de gaarkeukens ingeleverd was, kreeg ik meer infor matie van mevrouw Hidde - ten Boelcel te horen. Zelf had ze gewoond in het kleine huisje aan de voet van de Grote Villa, vlak naast de 'zwarte boet'. En daar begint het al mee. Was er in de beginjaren van de oorlog één gaarkeuken of waren er meerdere. Voor mezelf weet ik zeker, dat er in 1940 (of 1941/1942) een gebouw stond, schuin achter hotel P. de Haan, waar in drie grote ketels gekookt werd. Zoals bijgaande foto's tonen, waren aan de westkant van het gebouw zes lange schoorstenen gemetseld. -38.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2005 | | pagina 14