Kransen bij plaquette op de appelplaats van KZ-lager Driitte Naschrift van de re dactie: Door omstan digheden was Cor Klaver niet in staat de 60-jarige herden king in april van dit jaar bij te wonen. Helaas gold dat voor meermensen: 10 jaar na de hierboven be schreven herdenking was slechts een klein Kranslegging op kerkhof Jammertal aantal mensen in staat weer de reis naar Salzgitter Het is voor ons nog steeds moeilijk om het 'onbeschrijfelijke' en het 'onvoorstelbare' aan Foto's: C.H. Klaver anderen, zonder deze erva ringen, over te dragen. achter zich had liggen, omdat hij sociaal-de mocraat was en politiek bewust! De Oekraïen se gasten vertelden nog, dat ze na het Duitse kampleven door Stalin voor 10 jaar naar Sibe rië werden gestuurd. Hun huidige pensioen is net voldoende voor brood en aardappelen! Het ons als dwangarbeider aangedane leed staat in de schaduw van datgene dat de KZ- gevangenen hebben moeten ondergaan. Daar was de slogan 'Vernietiging door Arbeid!' Vlak voor onze bevrijding werden ze nog afgevoerd om omgebracht te worden. Een van de colon nes van 2000 is elders bijeengedreven in een met benzine overgoten schuur, levend ver brand. De andere colonne werd getroffen door een Engels bombardement en de uit de chaos vluchtende overlevenden werden met mede werking van de burgers door de SS gevangen genomen of neergeschoten. Op de 'vrije' middag kregen de Oost-Europese gasten onopvallend een enveloppe met zak geld voor privé-inkopen. Hun heen- en terug reis was geheel verzorgd. Voor de toespraken waren drie tolken aanwezig. De waardige afsluitende culturele avond bevatte onder andere een internationaal programma van partizanen- en verzetsliederen alsook de Maut- hausen-cyclus van Theodorakis. Ooit was het een voornemen van de Nazi's om in het gebied van Salzgitter een nieuwe mo delstad te bouwen, volgens het ontwerp van Albert Speer, maar dan zonder plaats voor re ligie en kerken. Wij mochten constateren, dat de medemense lijkheid heeft gewonnen en ondanks het niet te vergeten verleden, respect en vriendschap over grenzen heen kan ontstaan. Wij hopen en vertrouwen, dat dit voor Europa en daarbui ten een toekomsti ge werkelijkheid wordt! Troost- en hoopvol heb ben we ervaren, dat er in Salzgitter ook een nieuwe generatie is, die zich in gespannen heeft om het verleden als vermaning en waarschuwing wakker te houden. Hun zorg voor hun gasten verdient alle lof. Zelfs waren bij elke bij eenkomst en herdenking enige ambulances in de nabijheid. t€ TTlClkCTL -37.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2005 | | pagina 13