Bew-jjdiKtfskwdmJdntf DUITSLAND 9 - 12 april 1995 Een oecumenische gebedsdienst met gedach tenisoverwegingen, lcransleggingen, een Slo- veens vrouwenkoor van voormalige gevange nen op het grote kerkhof van de slachtoffers van de nazi-terreur heeft een onuitwisbare indruk achtergelaten. Dit kerkhof heeft de toepasselijke naam: 'Jammertal' (Tranendal) als rustplaats voor ruim 4000 slachtoffers. Het werd in 1942 ingericht, nadat het dorpskerk hof'Westerholz' met 857 slachtoffers vol was. Ook hier een kranslegging in een korte plech tigheid. Aangrijpend was het dat de Poolse He- lena Ramz eerst na 50 jaar het graf van haar niet-gekende vader kon bezoeken, die reeds in 1942 in het strafkamp was omgebracht. Dit jaar was hij pas gevonden via contact met oud gevangenen. Zo vond mijn vrouw een grafsteen, waar 2 meisjes van 15 jaar oud uit de Oekraïne be graven liggen. Op de vraag aan de historicus Gerd Wisocky of de ouders van deze kinderen zouden weten waar ze zijn gebleven, kon hij alleen zijn hoofd ontkennend schudden. Op de appèlplaats van concentratiekamp Drütte werd in een van de voormalige ver blijven een permanente tentoonstelling ge opend. Dit is gelegen op het fabrieksterrein van de hoogoven- en staalfabrieken 'Hermann Göring Reichswerlce'. Bij de gedenkplaat werd een vloed van kransen gelegd en hebben ver tegenwoordigers van de landsregering, de fa- brielcsdirectie, de burgemeester en de onder nemingsraad hun spijt en bekommernis over en aan de gevangenen en dwangarbeiders uit gesproken. Een Franse oud-gevangene hield een geëmotioneerd betoog over verleden en heden. Voorzitster Eva Freudenstein van de histori sche vereniging 'Stadtgeschichte e V.' hield een referaat over het doel hunner werkzaamhe den en de uiteindelijke erkenning, waardoor het mogelijk is geworden om de lang verzwe gen geschiedenis duidelijk te maken. Met medewerking van velen is deze gedenkplaats KZ-Drütte gerealiseerd en de tentoonstelling geopend. In kleine kring hebben we met deelnemers kunnen spreken. Hierbij werden we onder andere zeer getroffen door iemand van onze groep die zei zich geschaamd te hebben Duit ser te zijn, terwijl hij 10 jaar concentratiekamp Op verzoek van de redactie van 'de Clock', als vervolg op ons artikel 'De historie van een toegedekt verleden', het verslag van de reünie, gehouden van 9 tot 12 april 1995 in Salzgitter (nabij Braun- schweig). Hier waren wij uitgenodigd om 'onze' bevrijding van het Nazisme, 50 jaar geleden op 11 april 1945 te herdenken. Tezamen met vele vrouwen en mannen uit meerdere landen van Europa - zowel Oost als West - hebben we kunnen deelnemen aan indrukwekkende plechtigheden en sa menkomsten. Kranslegging op kerkhof Westerholz bij het monu ment. -36.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2005 | | pagina 12