Uit-(of af- )tockt uitte bezetter Situatie. Doelstelling. Bewaking, eventueel ontwapening van Duitse krijgsgevangenen op doortocht. Ook eventu ele arrestaties van gezochte oorlogsmisdadi gers behoorde tot de doelstelling (is niet voor gekomen). De auto's op de achtergrond zijn Rode Kruis auto's. Het Rode Kruis verleende o.a. medische zorg en zag er ook op toe dat alles zo goed en zo kwaad als dat moest volgens de internationale spelregels, verliep. Callantsoog stond als 'Camp Six' onder Cana dees Commando. Een Duitse Hauptmann, waaraan ik als tolk werd toegevoegd, werd verantwoordelijk ge steld voor de orde en rust onder de Duitse mi litairen. Verloop van de aftocht. Dagelijks passeerden er honderden en hon derden Duitse militairen ons dorp. Ook onze eigen Turkestanners trokken deze keer als krijgsgevangenen voorbij. Ze vonden het weer zien niet amusant. Ik heb er ook nog een ge neraal bij gezien, dikke rode bies op zijn broek, het moet geen triomf tocht voor hem geweest zijn. De Duitsers werden na een rustdag te Callantsoog via de Duinweg afge voerd naar de bui tenhaven te Den Helder. Organisatie. Omdat het over grote aantallen Duitse solda ten ging, werd de capaciteit van het dorp te klein en werd voor onderdak ook uitgeweken naar het omliggende duingebied. Onderdak (zie de vele tentjes) en voedsel was niet het grootste probleem. Dat was drinkwater, de waterleiding functio neerde nog niet; er moest dus uit verafgelegen putten voor mens en dier water aangevoerd worden. Daar werden ze ingescheept en als haringen in een ton naar Duits land gebracht, ik meen naar een enorm groot krijgsgevangen kamp bij Wilhelmshafen. Het bovenstaande was van toepassing voor de troepen te voet. Voertuigen, voornamelijk getrokken door paarden, verdwenen via de Afsluitdijk uit ons land. Voordat de krijgsgevangenen in Den Hel der aankwamen moesten ze nog wel een Ca nadese controlepost bij de Callantsogervaart voorbij Na die controle gingen zij op weg naar huis zoals ze gekomen waren: "kaal". Het dorp Callantsoog, ongeveer medio mei '45. Militaire bezetting: Eén groep van het gewapend verzet Callantsoog, sterkte ongeveer 10 man. Eén peloton Canadese infanterie, Seaforth Highlan- ders-Vancouver, sterkte ongeveer 40 man. Eén peloton BS, afkomstig uit Haarlem en omstreken, sterkte ongeveer 30 man. - 34.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2005 | | pagina 10