Duitse auto's gesaboteerd. Ze lieten admini stratieformulieren verdwijnen, verzamelden het illegale nieuws, stencilden krantjes en zorgden voor de verspreiding ervan. De berichtenstroom uit Engeland zinde de Duitsers steeds minder, dus gingen ze radio's vorderen. Zoveel mogelijk oude toestellen werden meegegeven, de goeie verborgen. Wantje wilde toch je oor stiekem te luisteren leggen als de BBC berichten en nieuws uit zond. De vorderingen van de geallieerde legers hielden de moed erin. Duizenden radiotoestellen kwamen in de opslag. Na ver loop van tijd verminderde de voorraad, door het geruisloos afvoeren van menig exemplaar door de achterdeur. Die kwamen in het gehei me circuit terecht. melden voor militaire dienst. Bij de medische keuring werd ik in orde bevonden en dat betekende 'Arbeitseinsatz', dwangarbeid. Ik dacht aan onderduiken maar dat zagen mijn ouders helemaal niet zitten. Ze waren bang ook mij te verliezen, bij verraad of ontdek king. Twee zonen waren al omgekomen. Mijn oudste broer verloor het leven in 1939 toen de mijnenlegger waarop hij voer, verging bij Terschelling. Mijn tweede broer vond de dood in 1943 bij een bombardement op de Rijkswerf in Den Helder. Dan maar de trein in, op weg naar het Oosten, samen met een hele groep lotgenoten, waaronder bekenden uit Den Helder. Na een uitputtende reis kwa men we in Saarbrücken aan en vandaar door naar Ludwigshafen. Noord-Schinkeldijk, ja nuari 1995. Het onderkomen staat er warempel nog, even als 'het huissie'. Koper werd ook gevorderd, was nodig voor hun wapenindustrie. Het ingeleverde spul ging de smeltovens in. Natuurlijk werd niet alles mee gegeven, veel verdween in de aard bodem en andere schuilplekken. In 1943 begon de 'Krieg' er voor Duitsland minder 'Blitz' uit te zien. Aan alle fronten werden zware verliezen geleden. In Nederland ontstond ondertussen een alge mene verzetsorganisatie, die vanuit Londen werd geleid en waar alle kleine groepen zich bij aansloten. Plannen konden nu grootscha liger opgezet en beter georganiseerd worden, net als de illegale pers, met krantennamen als Trouw, Het Parool, De Waarheid. In hetzelfde jaar werd ik negentien en dus dienstplichtig. Er kwam een oproep om me te We werden te werk gesteld in een chemische fabriek als puinruimers. Dat was rotwerk waarbij je echter ongelofelijk goed het 'lijn trekken' in praktijk kon brengen. Ik was nog nooit van huis geweest en keek verbijsterd om me heen toen ik de barak bin nenging en daar een immense massa man nen aantrof, allemaal verschillend van aard, leeftijd, taal en uiterlijk. In het werkkamp verbleven ook mannen, vrouwen en meisjes uit Rusland. Ze droegen allemaal een lapje met OST erop. Net zoiets als de Jodenster. Ze waren gewoon opgepakt en in een goederen trein naar Duitsland vervoerd. Wat betreft voedsel, legering en behandeling hadden de Russen het een stuk slechter dan wij. Mijn moeder had me een ei meegegeven als voedzame hap voor onderweg, maar

De Clock van Callens-Ooghe | 2005 | | pagina 7