KaMipioeMs 1941 1942 tember en in november koek en eieren. Nu begonnen Engelse luchtaanvallen. Den Hel der werd in juni erg aangevallen waardoor de meeste inwoners vluchtten, ook op andere oorden van het land waren deze hevig, vooral in juli, augustus, oktober en november. De resten van het leger gingen over in arbeids dienst. Verschillende hoofden van partijen e.d. werden afgezet en andere aangesteld. Talrijke maatregelen moesten genomen wor den: 10 uur 's avonds binnen, legitimatie plicht, enkele boeken werden verboden, ver duistering, verboden naar Engelse zenders te luisteren of oranje te dragen. Winterhulp werd ook hier ingevoerd, echter vele artike len uitgevoerd. Waar onze beschermer ook voor zorgt. De we deropbouw werd overal met kracht ter hand genomen, van Rotterdam, Grebbeberg, Oost provincies en Zeeland. Het ziet er aan 't eind nog somberder uit dan aan 't begin. Wat zal 1942 brengen? Zondag 27 oktober 1941. Melk gaat altijd naar de fabriek. Nu tijdelijk naar melkboer. Deze kan geen melk meer van de fabrieken betrekken, daar deze voor Duits land boter moeten maken, dat aldaar als smeervet voor de vliegtuigen gebruikt wordt. Vele artikelen gaan naar Duitsland, terwijl ze hier of niet te krijgen, of schaars of op de bon zijn, o.a. steenkool, groenten, boter, kaas, klompen enz, enz... Diefstallen nemen hier door toe; vooral olie en andere artikelen die schaars zijn. Zwager Klaas werkt op vliegveld Bergen met z'n vrachtauto. Camouflage van vliegvelden met kunst-molens, kunstboerderijen, bosaan- plantingen, sloten, bloemperken, villa's enz. Daaronder staan de vliegtuigen ondergronds. Vliegveld de Kooij is evenzo gecamoufleerd. Maatregelen; le Dansverbod. 2e Niet meer naar Zeeland zonder vergun ning. 3e 's Avonds in het hele land, van 12-4 uur binnen blijven. In het seizoen 1941/ 1942 behaalde Callants- oog voor de eerste keer een kampioenschap derde klasse. Dit heuge lijke feit moest gevierd worden. Er werd zelfs een herinneringsme daille geslagen. Het sei zoen daarop werd men voor de tweede keer kampioen. Men besloot de feestelijkheden maar uit te stellen tot na de oorlog. Leuk is hiervoor het overzicht op 27 oktober van dit dagboek (volgt hierna). Boven v.l.n.r.: Thijs Schmidt - secr., Klaas Baken, Arie Breed, Jan van Scheijen, Jan Kikkert, Klaas Hollander, Cees van Twuyver - voorzitter. Midden: Jan Vos, Piet Weij, Jan Korteland. Onder: Jan Weij, Meindert de Haan, Gerbrand Kruit. (Uit de jubileumuitgave 50 jaar voetbalvereniging Cal- lantsoog, 1980)

De Clock van Callens-Ooghe | 2005 | | pagina 5