Uit ket cLujboeJc tstwi Qjjs_ Oslamv 14 jaar) (onderstaande tekst is letterlijk uit dit dagboek overgenomen) Binnenlands overzicht van het jaar 1940. Niettegenstaande de dappere tegenstand won nen de Duitsers terrein. De soldaten trokken zich langzaam maar zeker terug op de voor naamste punten. Zo werd b.v. Den Helder overstroomd door militairen, terwijl de bur gers niet geëvacueerd werden. De 14e mei waren ons reeds de Noordelijke provincies ontvallen. De grote rivieren waren al overgetrokken. De Moerdijlcbrug bezet. De aanval op de belangrijkste provincies was be gonnen. Dapper werd gestreden op de Greb- -v beberg en de Afsluit dijk. Toch zou het niet lang meer duren. Grote verslagenheid verwekten de vlucht van H.M. de Koningin en de regering, reeds voorafgegaan door die van prinses Juliana met haar kinderen naar Londen. Zo groot zelfs dat grote leger onderdelen de strijd opgaven. Om de posi tie nog te bemoeilij ken bombardeerde de Duitse weermacht Rot terdam. Een bombar dement, op zichzelf niet zo verschrikke lijk erg, maar door de radio aan boord hadden en daardoor niet te ruggeroepen konden worden, volgde nog een bombardement op Den Helder, dat ook vele slachtoffers ten gevolge had door de overvol heid van de stad. De bezetting verliep kalm, Zeeland streed nog verder, doch moest het de 18e mei ook opgeven. Al dadelijk kwamen de eerste maat regelen. Duitse tijd, Duits geld, autoverbod, demobilisatie, en een Duitse rijkscomman- verslagenheid die dit eerste bombardement ten gevolge had fungeerde de luchtbescher ming niet voldoende waardoor het centrum der stad platbrandde. Onder deze omstandig heden besloot generaal Winkelman verder bloedvergieten te voorkomen en de strijd te staken. Bij vergissing, daar de toestellen geen dant - dr. Seijs Inquart werd geïnstalleerd. De krijgsgevangenen keerden terug. En de distri butie, tot nu toe alleen van suiker, werd ver der ingevoerd. Achtereenvolgens kwamen op distributie in juni thee en koffie, petroleum en brood. In juli boter, vet, olie en grutters waren. In augustus zeep, brandstoffen in sep- Te beginnen bij de oorlog van Nederland tegen Duitsland, die Nederland tegen 10 mei al zag aan komen, wat o.a. bleek uit de voorzorgen zoals verloven intrekken en mariniers oproepen. In de nacht van de 10e mei kwam dan de aanval. Duizenden parachutisten landden door heel Neder land en bezetten de belangrijkste posten. Vliegvelden en andere doelen werden gebombardeerd. Aan de hulp van Engeland en Frankrijk heeft Nederland niet veel gehad. Alleen in het zuiden had den we hier enige hulp van. In Zeeland werd echter door deze troepen veel vernield. Vele streken werden geïnundeerd en duizenden vluchtelingen kwamen uit het zuiden en overstroomden de Noord-Hollandse steden en dorpen. Links de nederlandse verdediger Generaal Winkelman en rechts zijn directe tegenstander Generaal Von Küchler - 2. -

De Clock van Callens-Ooghe | 2005 | | pagina 4