Vb ktitorLb ixm mv toegedekt vtrUcUrv r De ongeveer 70.000 vrouwen en mannen wa- De namen van ren in een 60-tal barakkenkampen onderge bracht tussen en rond de fabrieken, onder veelal erbarmelijke omstandigheden. In het kader van de totale oorlog werden in 1942, op voorstel van de bedrijfsleiding, concentratie kamp-gevangenen door de SS beschikbaar ge steld onder het motto: 'Vernietiging door Arbeid'! De gemiddelde geschatte levensduur werd dan begroot op negen maanden. In 1944 bedroeg hun aantal 7000, verdeeld over vijf KZ-lagers. Waarom deze herinneringen, ruim 45 jaar na dato? Door toevallige omstandigheden kwam ik in contact (wat is toeval?) met een student van de Erasmus Universiteit wiens vader in 1944 via een razzia in Noord Limburg, bij ons in Watenstedt terecht kwam. Van mij wilde hij de bijzonderheden weten onder welke barre omstandigheden zijn vader en dorpsgenoten tot de bevrijding geleefd hebben, aangezien deze er niet over kan praten. Via deze student zijn we in aanraking gekomen met historicus Gerd Wisocky uit Braunschweig en de Histo rische Vereniging van Salzgitter. De historicus, zowel als de Historische Ver eniging beijveren zich al jaren om via getui gen, documenten en archieven de ware ge schiedenis van dit gebied duidelijk te maken. Dit ter vermaning, ter waarschuwing en tot het verkrijgen van historisch besef. Samen met de historicus Wisocky hebben we getracht sporen uit het verleden terug te vin den. Naast het bedrijf, voortgezet onder een andere naam, is alleen het gebouw van het concentratiekamp Drtitte terug te vinden op het fabrieksterrein als werkplaats en maga zijn! Van de kampen resteert niets. Alleen twee moeilijk te vinden kerkhoven (geen spe ciale bewegwijzering). Op de kerkhoven (Wes- terholz en Jammertal) waar een deel van de gestorvenen begraven ligt, zijn de resultaten zichtbaar van een barbaars regiem. Geen van hen is een natuurlijke dood gestorven en de gemiddelde leeftijd is 25 jaar. dit gebied, van de kampen voor de con centratiekamp gevangenen, de dwangarbeiders en krijgsgevan genen ontbre ken vrijwel in de officiële ge schiedschrij ving. Vandaar dat onze mede werking is ge vraagd voor een Duits his torisch onder zoek door Gerd Wisocky en de Historische Vereniging van Salzgitter. Tevens ontvingen we de medede ling, dat men voornemens is een reünie te organiseren in Salzgitter in april 1992. De indringende serie foto's, die ik als foto graaf, van de kerkhoven Westerholz en Jam mertal gemaakt heb, is voor het Algemeen Dagblad aanleiding geweest een interview te plaatsen onder de titel: 'Op zoek naar een toegedekt verleden'. Hierop hebben we een aantal reacties ontvangen. De vereniging Dwangarbeiders Nederland in de Tweede Wereldoorlog is in dit verband zeer actief en zal o.a. een opsporingsbericht plaatsen in het komende nummer van hun blad. Zo ziet u, dat het werkterrein van een Historische Vereniging zeer verschillend kan zijn! Cor Klaver In 1943 behoorde ik tot de groep van Callantsogers die gedwongen tewerkgesteld werden in de Duitse oorlogsindustrie. Bij het grote transport waren er velen uit West-Friesland en de Kop van Noord Holland. Zij kwamen voor een groot gedeelte terecht bij de Reichswerke 'Hermann Göring' te Watenstedt-Salzgitter. In dit op last van Hitier gebouwde staats hoogoven- en staalbedrijf werd vanaf 1940 staal vervaardigd voor bommen, granaten, kogels en kanonlopen. Naschrift van de redactie. Cor Klaver schreef dit stuk in de jaren '90. De reünie is inderdaad georga niseerd en hij was erbij. Tijdens deze bijeenkomst heeft hij een aantal foto's gemaakt. In de volgende Clock zullen we een deel ervan plaatsen, en hem ook aan het woord laten over wat deze reünie voor hem heeft betekend. Als er onder de lezers nog meer mensen zijn, die te werk gesteld zijn in Duitsland en hierover willen praten, dan horen wij dat graag. - 15. -

De Clock van Callens-Ooghe | 2005 | | pagina 17