rest van de familie kwam op de fiets achter ons aan. We moesten bij fotograaf Niestad een zak aardappelen brengen voor een trouw foto. Bij bakker Joop Beun hadden we boter ingeleverd om koekjes te laten bakken. Eerst woonden we op zolder in bij de zuster van Henk, getrouwd met Jacob den Das. Die waren in 1943 in de schilderswerkplaats van Anton Zomerdijk, naast de smederij van Van Scheijen komen wonen. Later konden we aan de Achterweg als getrouwd stel het huis betrekken waar mijn ouders eerst gewoond hadden. Die waren intussen naar Anna Paulowna vertrokken omdat een deel van Groote Keeten ontruimd moest worden. Maar een paar gezinnen mochten na een jaar terug komen. Aan de razzia's ontkomen Mijn vader en broer Piet fietsten elke dag naar de kust. Op een gegeven moment werd bekend dat er een razzia voor jonge mannen zou komen, maar Piet was niet bang. De erg ste razzia was halverwege 't Zand. Op weg naar het strand werd broer Piet opgepakt, alle mannen en jongens werden meegeno men naar 't Zand, in de schuur van het toen malig Noord-Hollands Koffiehuis. Er waren jongens die dankzij de 'goede' wacht wisten te ontsnappen via de zolder. Zo hoorden wij dat broer Piet er ook zat, die zo over tuigd was geweest van goede Ausweis en dacht dat hij wel vrij gelaten zou worden, maar niet. Vader is eerst nog meegefietst, Piet liep op grote klompen en dus is vader schoenen gaan halen. Moeder is toen broden gaan bak ken, kleren gaan inpakken en 's morgens om 5 uur gingen mijn vader en moeder op de fiets naar Bergen, naar mijn zuster Annie. Daar zat Piet, die toch 's avonds vrij gelaten was. Ze hebben het brood naar de jongens die nog vastzaten gebracht, ik dacht: J. Korte- land, H. Klaver en S. Kruit. Henk is in die tijd nog een dag met Klaas Mooy met paard en wagen naar Heiloo geweest met aardappelen. Bij Alkmaar werden ze gewaarschuwd: razzia! Henk is toen van de wagen afgesprongen en alleen via allerlei omwegen naar Heiloo gelo pen, waar Klaas Mooy hem later weer oppikte. Toen wij nog bij Henk z'n zuster woonden was er weer een razzia, Henk en zwager Jaap hadden een hol gemaakt in een strolclamp van Jan Zwaan, en daar zaten ze soms uren. Jan Zwaan vond dat lang niet leuk toen hij dat hoorde. Ook was er een razzia voor fietsen. Alle fiet sen inleveren bij de winkel van Van Scheijen. Trien Zwaan had hem ook ingeleverd, maar was brutaal en haalde haar fiets weer terug. De wacht ging er met zijn rug naar toe staan. Henk werkte in het duin bij Heemstede-Obelt, een firma die een spoortje had langs het duin 0111 de stenen naar de dijk te brengen. Hij was de machinist. Op een dag had hij zijn hand bezeerd en ging toen naar het cafee tje aan de Duinweg, voor bij de Callantsooger Vaart. Daar was razzia en wer den alle jongens vastgehouden, Henk liep brutaal langs de Duitser en zei: "Ik ben gewond." Wat een geluk. Omdat ik in de lcraam werkte, kreeg ik wel nieu we fietsbanden. Je snapt, dat ik vaak 'versleten' ban- den had, want er was altijd wel een familielid die fiets banden kon gebruiken. Persoonsbewijs van Aris Vries man, ter beschikking gesteld door Cees Vriesman

De Clock van Callens-Ooghe | 2005 | | pagina 11