KAfcziO/'s ten, werden we aangehouden. Door Duitsers. Ik werd op de grond gegooid. Een geweer met bajonet was op mijn hoofd gericht. Zij wilden papieren hebben. Vader en moeder weiger den. Wilden ze vluchten? De toestand werd dreigend. Dus de papieren werden afgegeven. Moeder zei naar de commandant in 't Zand te gaan. Zij gingen richting 't Zand. Wij totaal overstuur er achteraan. Bij de eerste boerderij op de weg naar 't Zand stonden ze ons weer op te wachten. Wij kregen de papieren terug. Werden ze toch wat bang. Vader zei 's avonds: "Het waren nog broelcies." Wij zijn nooit meer in de spertijd op pad geweest. Dit was, met de sloop van ons huis, het ergste van de oorlog. Elly Glas-Weij Henk Glas en Elly Weij uit Petten waren op 26 januari 2004 zestig jaar getrouwd. Zij leerden elkaar in de oorlog in Groote Keeten kennen. Elly Weij werkte voor de oorlog als serveerster in een lunchroom in Bergen aan Zee. Ze deed ook het bijkomende werk: de fietsenstalling beheren en ijs verkopen. De soldaten die bij de mobilisatie in augustus 1939 in Bergen aan Zee gelegerd werden, gaven veel drukte. In het weekend fietste ze naar haar ouders in Groote Keeten. In de oorlog, in 1941, moest ook Bergen aan Zee ontruimd worden en kwam ze terug bij haar ouders. Ze ging toen een cursus kraam verzorgster in Alkmaar volgen, waar ze elke dag naar heen en weer terug fietste. De fami lie Glas verhuisde in 1941 uit Petten naar Groote Keeten. Verkering Henlc kwam met zijn ouders en jongere broer Jan in 1941 vanuit Petten naar Groote Keeten. Niet vanwege de evacuatie, maar omdat zijn vader en broer langs de kust richting Huisduinen aan de zeewering werkten. Voorheen gingen ze met de motorfiets naar het werk, maar omdat er niet genoeg banden meer waren, moesten ze fietsen. Groote Keeten was dichterbij. Ze gingen wonen in een gedeelte van het huis van Jan Tromp, nu de Vijverhut. In 1943 moesten ze daar weg en gingen toen wonen in een gedeelte van het huis van de weduwe Geert Prins; een kamer tje, een gangetje en een schuurtje, waar een tweepersoonsbed in stond. Wij woonden toen aan de andere kant van de dijk, aan de Achterweg bij de Rietweg. Vader Glas was steenzetter en vader Weij was tangenbaas. Die deden hetzelfde soort werk en zo leerde ik Henk kennen. Ilc had twee zussen en één broer, één zuster was getrouwd en woonde in Bergen, de andere was niet getrouwd maar werkte in Bergen aan Zee, broer Piet woonde nog bij mijn ouders. Getrouwd Op 26 januari 1944 zijn we getrouwd in Hollywood. Een trouwjurk had ik niet, maar mijn zwarte serveerstersjapon was mooi genoeg, en die had ik aan voor de bruiloft. Met een dresseerlcar van Klaver zijn we naar het evacuatiedorp Hollywood gereden en de - 8. -

De Clock van Callens-Ooghe | 2005 | | pagina 10