Oproep-/ Wat de naam betreft, werd het eerste dorp in de tiende eeuw in officiële stukken Kallingen genoemd. Maar Reinoud I van Brederode spreekt in 1328 al niet meer over Kallingen, maar over de bewoners van onsen lande in 't Oge. Waarschijnlijk was er toen al een dorpje in het noorden van 't Oge en vatte Reinoud de bewoners van noord en zuid in één naam samen. Het tweede dorp dat in de Oudelanderpolder gebouwd was, lag daar niet al te veilig. De noordwestzijde van het eiland werd voortdu rend door de zee aangevallen en de duinen waren smal. Het was dus niet verstandig om in het noordelijke dorp te gaan wonen. Op 13 januari 1552 was bij de zogenaamde Pontiaansvloed nog 52 m duin weggeslagen. Verstandiger waren de Ogers, vooral boeren, die in de westhoek van de Jewelpolder hun boerderijen bouwden. Juist daar, omdat de hoog opgestoven grond, omringd door rijen duinen, een blijvende bescherming scheen te bieden tegen het wilde Noordzeewater. Toen in 1570 de Allerheiligenvloed het dorp op 't Oge overspoelde, weken veel Ogers uit naar Sevenhuysen, zoals het gehucht in de Jewelpolder aanvankelijk heette. Waarschijn lijk als herinnering aan hun vroegere dorpen, noemden de bewoners het nieuwe dorp Kal- lantsooge. Ooge, dat eiland betekent, was eigenlijk mis plaatst, want het derde dorp lag helemaal niet meer op een eiland. De nieuwe Ogers voelden zich veilig en bouw den op een duintje een nieuwe kerk. Zij gebruikten daarvoor afbraakmateriaal van de verwoeste noordelijke kerk. Er kwam ook een toren. De onderbouw was van steen en de bovenbouw van hout. Daarin kwam weer de klok te hangen, die al in 1491 klepte in de Voor het themanummer over 60 jaar oorlog en bevrijding hebben we al een aantal artikelen binnen. Wilt u ook een bijdrage leveren aan deze spe ciale Clock, dan kunt u nog kopij bij de redactie inleveren tot 15 januari 2005. We hopen er dan een mooie Clock van te kunnen samenstellen. toren van het eerste dorp en daarna in het tweede. Tot op de dag van vandaag siert de dorpskerk nog altijd, na een aantal verbouwingen en restauraties, de dorpskern. Die is geheel gemoderniseerd. Slechts de duinstolp 'Tante Jaantje' herinnert aan vroegere tijden. Deze is nu museumboerderij. De situatie van 't Oge tussen 1540 en 1572. B is de tweede kerk op 't Oge. De eerste kerk in het zuiden is verdwenen. Het tegenwoordige Callantsoog ligt ongeveer op de plaats waar het kruisje is getekend. De Groote Keeten ligt zowel ten noorden als ten zui den van de Helmdijk (9). De tekst is gedeeltelijk ontleend aan het boek 't Oge van Henk Schoorl. Een unieke kijk op een eeuw Callantsoog en Groote Keeten25,50 Foto's van het oude Callantsoog en 100 foto's in kleur van het huidige Callantsoog. Van Callinge tot Callantsoog4,25 Een beknopte geschiedenis De boeken zijn te koop bij de V.V.V. -65.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2004 | | pagina 5