Ho& groot ums ket eiümd 't Oq&? HOEVEEL HUIZEN? HOEVEEL BEWONERS? Wim Lastdrager 't Oge was in 1300 het eerste van een reeks naar het noorden liggende waddeneilanden. Het was van Petten gescheiden door de slenk Zijpe en van Huisduinen door het Heersdiep. Oostelijk van het eiland lagen kwelders, waar van stukken ingedijkt waren, bijvoorbeeld de polder De Sanden. (Nu staan daar recreatie woningen, het Sandepark). De afstand vanaf de zee in het westen tot aan de polder De Sanden in het oosten, moet ongeveer 5 km hebben bedragen. De lengte van het eiland van noord naar zuid zal onge veer 12 km zijn geweest. Aanvankelijk (vanaf 1300) lagen op 't Oge twee dorpen. Een in het zuiden met een kerk en een in het noorden met een kapel. Het dorp in het zuiden werd jarenlang be schermd door de brede zuiderduinen. Deze duinen stoven op het laatst zo erg, dat de bewoners moeite hadden hun huizen vrij van zand te houden. Walraven II van Brederode gelastte 1500 dat er schuttingen geplaatst moesten worden om het stuivende zand tegen te houden, maar helaas hielp dit niet voldoende. De bewoners werden gedwongen door stuifzand en kustaf- name, na verloop van tijd toch een nieuwe woonplaats te zoeken. (Dezelfde Walraven II benoemde op 8 april 1505 Antonis Anthonisz alias Viseler voor de duur van zijn leven tot pastoor op 't Oge). In 1540 kwam er zelfs een verbod om in het zuidelijke dorp te blijven wonen. Het eerste dorp hield op te bestaan. De meeste bewoners vestigden zich toen rond de - tot kerk vergrote - kapel in het noorden. In 1553 stonden daar 220 huizen. Als we ieder huis gemiddeld op vijf inwoners reke nen, dan telde het dorp ruim 1000 zielen. De bewoners van 186 huizen hoefden geen 10de penning te betalen. De huizen werden van zo geringe waarde geacht, dat de eigena ren van deze 'krotten' geen belasting hoefden te betalen. In 1542 gaf de deken van West-Friesland toe stemming om land, dat aan de Oger kerk behoorde, in erfpacht uit te geven om daar huizen op te 'timmeren'. A. Oude kerk B. kapel huidige kustlijn 1. Sinckelsant 2. Goeree 3. Kleine Jewel 5. Oudst bekende polder dijkje, in 1960 blootgespoeld 6. Polder 'Het Oude Land' 7. Polder 'De Leye' 8. Polder 'De Sanden' 9. Helmdijk 10. Voormalige dijk benoorden Sinckel sant; weg van het oude dorp naar de polders. 11. Oude Waal 12. Boswaal 13. Polder 'Callens' 14. Voordijk (weg) 15. Polder 'Vennekoog' 16. Swaardijk 17. Jewelkwelder Hoe moeten we ons het dorp voorstellen? In het midden de kerk met zijn toren en daar in de klok. Daarnaast het gerechtsgebouw. Daaromheen een aantal boerderijen en bete re woningen. Zandwegen liepen vanaf de dorpskern naar de zee of naar het polder land. Er langs stonden eenvoudige, houten huisjes. Daarin woonden visserlui, ambachts lieden, vrachtrijders en werkvolk. Uit de registers van de 10de penning blijkt, dat de meesten wel een stukje land hadden. -64.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2004 | | pagina 4