Waterkering Waartoe dient dit alles? Als de Noordzeekust het aanstormende wa ter niet meer kan keren en er een doorbraak plaatsvindt, bijvoorbeeld bij Callantsoog, dan zullen de ijlings geplaatste schotballcen het water verhinderen de Koegraspol- der in te stromen. Breekt de dui nenrij ten noorden van de Groote Keeten door, dan is de kering er voor om het aanstormende water te beletten de Callantsoger polder in te stromen. Breken de duinenrijen zowel ten zuiden als ten noorden van de waterkering door, dan maar met zijn allen de Zijper polder in. Die is namelijk goed beschermd! Toe opoe Bakker uit Grootebroek iemeslesten zeuventig jaar worren was, kwamme de kindere en kloinkindere weg en weer vedaan, allegaar te fileceteren. Ze zatte zodoende met z'n achttienen an de koffie. Opa en opoe zatte te glunderen van genoegen as ze zo 't kringkie drs roncllceke en ze knikte de ien nei de aar innig toe. Ien van de moidjes tapte de koffie in, een aar gaf de lcloine josies een glasie ranja en weer een aar gong rond met een grote slcuttel deer allegaar taartjes op lagge. De josies liep 't water al om hullie tande. Ze lcrege temet nooit een taartje en deuze zagge d'r zo lekker uit. D'r wazze d'r bai met een grote dot slagroom en ok wazze d'r met sulc- kelastrooisel of met een boel gekleurde vruchies. Henkie van vier, die zo te zien wel zowat 't lest trakteerd worre zou, begon al wat onrus tig te wiebelen en kon oplest z'n beurt niet meer ofwachte. "Opoe," riep ie heel hard om boven alles uit te kommen, "mag ik asens dat taartje hewwe met die skeerzeip er op?" Rentenaar-Bakker In april 2004 nam Maarten Bakker voor ons blad een foto van de nieuwe duincoupure, nabij Rens Roos in de Groote Keeten. In het midden een groene deur die de loods afsluit, waarin de schotbal- ken bewaard worden. Die balken moeten in de gleuven geschoven worden, die zowel links als rechts van de Duinweg in het beton opengehouden zijn. Op die manier ontstaat een waterkering. - 78. -

De Clock van Callens-Ooghe | 2004 | | pagina 18