Waarom komt men de bepalingen der Alge mene Voorschriften niet na? Komt men tot het eigenlijke werk, dan staat men verbaasd over de eigenaardige opvatting daarvan. Waarom die lange werkdagen? Waarom dat jagen 0111 klaar te komen, waar van 't gevolg is, dat thans reeds met ontslaan van werklieden is begonnen? En hoe langer men het werk gadeslaat, des te meer verwon dert men zich over wat daar gebeurt. Waar om werden honderden wiepen* dunner ge maakt dan is voorgeschreven? (Op 't ogenblik maakt men ze dikker.) Dit snelle werk is schadelijk en voor het werk en voor de uit voerder. Voorheen zijn er niet minder ernsti ge fouten begaan. Het kwam meer dan eens voor, dat gecreosoteerde palen niet de voorge schreven lengte hadden. Een sterk staaltje daarvan. Het gebeurde bij een der vorige afgetrokken - natuurlijk niet als de opzichter in de buurt is, die waarschijnlijk te goeder trouw is. De aannemers schijnen de bepalin gen van de art. 472, 477 en 354 betreffende verplichtingen en overtredingen niet zeer te vreezen. De maatregelen voor voldoende vei ligheid bij het kiepen der wagens met stort- steen, bleken herhaaldelijk onvoldoende. Tengevolge van te zware last in de wagens kwam een ongeluk meer dan eens voor. In een gesprek dat schrijver dezes met een der aannemers had, werd hem gezegd: "Wij wil len tevreden werkvolk hebben, ontevredenen kunnen wij niet gebruiken. Met klagers is geen werken, wij kunnen anderen genoeg krijgen en ontslaan wie wij willen." Dus met andere woorden, als de werklieden over dat alles klagen, volgt ontslag. Is het niet vreese- lijk en dat op Rijkswerk! dammen, dat op een nacht de werklieden opdracht kregen palen door te zagen. In geval dat de opzichter mocht komen, was de opdracht die stukken in een oliejas weg te voeren en onder rijshout te verbergen. Later bij het onderhoud zijn drie palen door steen vervangen. Het gebeurde een andere keer, dat groote en zware steenen, die op de dammen verwerkt behoorden te worden, in de duinen werden verstopt. Een andere maal werd in een stukje rijsbeslag van 25 vierkante meter, 80 bos rijs tekort verwerkt... en een Rijks arbeider stond daarbij en liet dit toe. Wanneer dit tot een goed onderzoek (onpar tijdig) kwam, met opbreking van hetgeen thans reeds af is, zou menig gedeelte zink- stuk onvoldoende blijken te beantwoorden aan de bepalingen. De rijslagen worden bij voorbeeld vaak in plaats van 1 wiep 2 wiepen Wat zegt de Minister van Waterstaat hierop? En wat zegt de pers, die ijvert voor volksbe langen? Wat hier voorlopig aan toe te voe gen? Te bevoegder plaatse zal men begrijpen reeds uit dit weinige, dat onderzoek hier streng geboden is. Of meent men dat zulk werk overeenkomt met de Regeeringsbepa- lingen? Keurt de Regeering goed, dat zoo ge arbeid wordt op Rijkswerk? Bronvermelding: Fragmenten uit de Zijper Courant door mevrouw G.A. van der Hul-Geensen voor de Zijper Historische bladen. Met toestemming van de Zij per Histo rische Vereniging (de heer P. Glas) over genomen. Het gebeurde op een andere keer, dat groote zware steenen, die op de dammen verwerkt behoorden te wor den, in de duinen werden verstopt. *wiep lange rol met tenen omwonden rijshout. - 77.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2004 | | pagina 17