Uitbuituuj AAM/ kiut Uit: De Zijper Courant, 18 juli 1909. WANTOESTANDEN OP EEN RIJKSWERK In het 'Algemeen Handelsblad' uit 1909 vinden wij van de hand van de heer Jan de Boer, Callantsoog, het volgende stuk. In april jongstleden werd te Haarlem weer aanbesteed het maken van drie strandhoof- den met bijkomende werken tot verdediging van een gedeelte van de Noordzeekust, be noorden Groote Keeten (gemeente Callantsoog) en onderhoudswerk van 9 strandhoofden ten Zuiden daarvan, (raming 87.300,00). Het werk werd evenals vorige jaren gegund aan de firma J. v.d. Plas te Hardinxveld. Kort daarop begon het werk, enkele keeten wer den opgeslagen, werkvolk arriveerde van el ders en uit de gemeente. Groote bedrijvigheid heerschte spoedig op dit anders zoo stille plek je. Een verademing ging door deze streek, waar men lijdt aan voortdurende werkloos heid: er was weer wat te verdienen. Vraag echter niet hoe hier wordt gewerkt. Het is bekend hoe buitengewoon zwaar dit dam- werlc is en een goede nachtrust zou dus ver wacht mogen worden. Hoewel nu in art. 485 van de Algem. Voorschr. der Regeering op zulke wordt bepaald, dat niet langer dan 11 uur per etmaal door dezelfde werklieden mag worden gewerkt, de schafttijden niet meege teld, is een veel langere dag bijna regel. Vol gens datzelfde artikel is overwerk in "bijzon dere gevallen" toegestaan - maar hier wordt gemiddeld 8 a 9 uur geregeld per week over gewerkt. Een werkdag van 's nachts half drie tot 's avonds zeven of langer komt al te vaak voor - wel zijn er rustpoozen, doch meestal te kort. De keeten, waarin de werklieden ook slapen, beantwoorden in het geheel niet aan de alge- meene voorschriften. Volgens art. 460 moet de aannemer zorgen voor goed drinkwater en het noodige aantal privaten op het werk. Hoewel het de laatste week verbeterd is, zat het drinkwater tot voor kort vol ongedierte. Het is voorgekomen, dat men op de dammen een emmer drinkwater had, waarin... jonge kikkertjes! Er is een zeer gebrekkige inrich ting, die privaat genoemd zou kunnen wor den, doch dat niets anders is dan een vies hoekje. Van dagelijkse reiniging daarvan, zooals dat artikel gelast, was tot nog toe geen sprake. Dit artikel bepaalt voorts, dat wanden en daken waterdicht en tochtvrij moeten zijn en de vloer minstens 0,25 m boven den grond. Van waterdicht zal niemand hier dur ven spreken en door de wanden ziet men het licht. Toen in een blad daarop werd gewezen, is men wel wat gaan timmeren en toen het daarop begon te regenen... was er heel wat beddegoed nat. Een vloer is er niet: men stapt uit zijn bed in het zand. Nog bepaalt het arti kel o.a. "de verschillende slaapplaatsen zijn door schotten van elkaar gescheiden", doch ook daaraan heeft men zich niet gehouden. En dan te weten dat deze keeten door de Directie, dat wil zeggen den Hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat, zijn goedgekeurd. Van rein houden der keeten blijkt niets en rein is het er ook allesbehalve. Meent men wer kelijk dat het daar aangenaam rusten is, na een zware dag? Misschien als die Directie of aannemers daar zelf eens eenige weken sliepen, oor deelden zij anders. In het personeelsblad 'De Strooper' van het Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier troffen we bijgaand artikel aan. Verboden langer dan 11 uur per dag te werken, maar een werkdag van 's nachts half drie tot 's avonds zeven komt te vaak voor... - 76. -

De Clock van Callens-Ooghe | 2004 | | pagina 16