Vêy daJctMJwew tztW/ de< Icerh DE RODE OUDHOLLANDSE DAKPANNEN VAN DE KERK VAN CALLANTSOOG De huidige kerk van Caïlantsoog staat sinds 1581 op deze plaats. De kerk is blijven staan, het dorp is in oostelijke richting opgeschoven. In 1755 klaagde ds. Opperdoes te Caïlantsoog bij de Gecommitteerde Raden in Hoorn dat er veel achterstallig onderhoud was aan pastorie en kerk. Die droegen de kerkmeesters op inspectie en, zo nodig, reparaties uit te voeren. Dit ging niet zonder gemor, maar op 28 maart 1757 kon ds. Opperdoes de Heeren schrijven: "...met veel vergenoeginge (te hebben) gesien dat thans de glazen en het dak des kerks gestopt waren en wij zo tot de woninge des kerks kunne opgaan..." In 1757 droeg de kerk dus een rieten dak dat gestopt moest worden. De jaarrekening van 1822 vermeldt een post: "Aan Riet, Ropen en arbeitsloon ten gedeeltelijke reparatie van het rieten dak der kerk f. 74,-471/2." Maar op foto's rond 1910 heeft het riet plaats gemaakt voor blauwe leipannen, met houten rekken op het dak tegen het afwaaien. Er zijn rond 1850 veel nieuwe, zgn. 'Water staatskerken' gebouwd, die allen een pannen dak kregen. Kijk naar Burgerbrug, Schager- brug, Den Helder. Caïlantsoog is daar vast niet bij achtergebleven. In ieder geval sloeg de grote brand op 10/11 september 1874, die het halve dorp vlak naast de kerk in de as legde, ontstaan door blikseminslag en aange wakkerd door een westerstorm, niet over naar het dak van de kerk. Ja, er werd in dat jaar zelfs aan W.F. Stoel te Alkmaar 14,00 voor 200 dakpannen betaald. Maar, was dat voor de pastorie of de kerk? Een rieten dak gaat veertig jaar mee, een pan nendak tachtig. Rond 1920 is de hele kerk hard aan vernieuwing toe. De toenmalige predikant, ds. F.A. France, tevens redacteur van het gemeenteblaadje 'De Clock van Cal- lens-Ooghe' schrijft in 1920: Tot die tijd stond achter de kerk een hos. Die werd dus vervangen door een aanbouw. Maar de toren werd niet verder opgetrokken van steen. Deze zeer grondige restauratie werd omstreeks 1925 uitgevoerd en sinds die tijd zijn de kleuren van de Callantsoger kerk wit, rood en donkergroen. Weer kwamen er rek ken op de pannen te liggen, maar de stormen bleven hun tol eisen. Na de oorlog '40-'45 moesten er de nodige reparaties aan het gebouw worden verricht. In 1972 en 1980 vond er een restauratie in twee fasen plaats onder directie van de heer J. Timmerman. Eerst binnen in de kerk en schilderwerk buitenom; in 1980 binnen, maar vooral buiten. Toen werden de Oudhol landse dakpannen verwijderd, het dakbe schot, dak- en kilgoten gerepareerd, ventifol aangebracht en dezelfde pannen weer op hun plaats gelegd. Twintig jaar later verkeerden de dakgoten van de kerk in een abominabele toestand. Dit kwam vooral door de mest van een groeiende zwerm duiven, die op de pannenreklcen aan de luwe zijde van het dak de nacht door brachten. Veel dakpannen waren door de schurende werking van wind, zand en zee zout, en de hitte en de koude, flinterdun geworden. De nokken waarmee ze op de lat ten haken waren afgevlakt. In 2002 werd een dakherstelcommissie in het leven geroepen en de heer J. Stekelenburg nam de directie op zich. Gelukkig ging Monumentenzorg ermee Dries Blokker "De restauratie van de kerk dus) zal in hoofdzaak bestaan uit het verwijderen van de pleisterlaag buiten, waarvoor in de plaats komt schoon met selwerk; de ramen bezetten met glas in lood; het maken van een nieuw dak met goten en pannen dak. Binnen nieuw pleisterwerk op de muren; schoonmaken en in de was boenen van het eiken hout en schilderen van het houten gewelf en de vurenhouten banken; het aanbrengen van een con sistoriekamer. De toren wordt vrijwel geheel ver nieuwd en (bijna) geheel van steen opgetrokken. Hierover zijn evenwel nog niet alle gegevens be kend. De pannendaken worden öfrood onverglansd öf blauw-zwart verglansd." - 28.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2004 | | pagina 8