Excursie kmir IJmuiden/ Na koffie en gebak keken we rond in het PWN bezoekerscentrum 'De Hoep'. Er stond daar een tentoonstelling van het Vogel ABC getekend door Dirk Moerbeek. Hij heeft het gemaakt voor het 'Verklarend en etymolo gisch woordenboek van de Nederlandse Vogelnamen' van Klaas J. Evenhuis, dat een half uur na ons vertrek in 'De Hoep' gepre senteerd werd. malige Visserijschool. Door vrijwilligers opge zet, verdedigd tegen afbraak en in stand gehouden sinds 1989. Een interessant muse um. IJmuiden kreeg officieel zijn naam van Koning Willem III bij de opening van het Noordzeekanaal. Muiden betekent 'mon ding', denk aan het woord mui. Bij de ope ning was de havenmond nog niet op diepte en de Amsterdamse Kanaal Maatschappij kon die ook niet op diepte krijgen. Ook het onderhoud van het kanaal In IJmuiden reden we langs de Visserijhaven en de Haringhaven en raakten we onder de indruk van de vele industrie daar. Sara Planting, die haar jeugd doorgebracht heeft in IJmuiden en die de excursie organiseerde, was met haar man Sietze onze gids. De lunch werd gebruikt in Restaurant IJmond met uit zicht op de Nieuwe Haven, compleet met een booreiland, en de pieren. Met z'n allen teken den we een ansicht voor Wim en Corrie Lastdrager, die om gezondheidsredenen niet meekonden. We bezochten daarna het Zui- derstrand, dat in eerste instantie opgespoten is met zand uit de vaargeul tussen de pieren. Het strand wordt breder, er vindt duinvor ming plaats en men wil er bouwen. De rom melige toegang tot het strand heeft verhin derd dat IJmuiden een badplaats werd. Be halve voor een stel Amsterdammers dat er een hele verzameling houten zomerhuisjes heeft staan. We bezochten vervolgens het IJmuider Zee- en Havenmuseum in de voor woog zwaar en het Rijk nam het in 1882 over. De toegangsgeul in zee naar de haven wordt op 25 meter diepte gehouden en het opgezogen zand wordt op dit ogenblik gebruikt voor de aanleg van Leidse Rijn en de verbreding van de A2. Ik vroeg er waar de uit drukking 'iemand op vier streken houden' vandaan komt. Het werd me haarfijn uitgelegd. Het is een uitdrukking op de zeilvaart en vier streken vormen een haakse hoek. Bij de heenreis was het wat bewolkt, met gele smog langs de horizon, 's middags reden we in de stralende zon terug. Alkmaar 750 gaf geen vertraging op de rondweg, misschien had het huwelijk van Johan Friso en Mabel velen thuis gehouden. Wij hadden een uitste kende dag. Dries Blokker Zaterdagmorgen 24 april vertrokken we met 39 leden uit Callantsoog voor een excursie naar IJmuiden. Klaas Bijvoet van de firma Peereboom reed ons langs de duinen via Schoorl en door Bergen naar Johan- na's hof in Castricum. Hooggezeten in de bus kijk je over heggen en schuttingen heen. Wat is de duins treek toch een mierenhoop. Rondkijken in bezoekerscentrum 'De Hoep' Foto's: Ank Randag - 26. -

De Clock van Callens-Ooghe | 2004 | | pagina 6