Dirk, Pietmz,. Abbestee Dirk P. Abbestee heeft zich vooral verdienste lijk gemaakt door zijn onderzoek naar de toe stand van het eiland 't Oghe voor, tijdens en na de Allerheiligenvloed van 1570. Van 1640 tot 1686 werkte hij aan dit onderzoek. In dit onderzoek doet hij verslag van een ge sprek met twee oude mensen, namelijk Jacob Tomese Bolck, wonende in den Ooge en de vrouwe Griet Jans, woonachtig op Abbestee. Beiden zeiden dat het dorp voor 1570 seer flo- risant was in de visserije van schol en haring. En dat er 36 pincken van daer voeren. Dat er boven de 300 huysen stonden. En dat die met cruysstraeten wel geordineert waren. Volgens de oudjes heeft men dat laatste nog eenige tijd op de stranden aan de fondamenten kunnen zien. In 1570 was het oude Callinge met zijn lan den eromheen totaal overspoeld. In de tijd na 1600 begint men dijken te herstellen of nieu we aan te leggen (o.a. de Voordijk). In 1647 tekent Dirk P. Abbestee het herstelde Oger Polderland, met de verkaveling van de Uitlander Polder. Zie de kaart hiernaast. Dirk P. Abbestee bracht ook Het Koegras in kaart en maakte plan nen voor de bedijking ervan. Ook liet hij peilingen verrichten in het Amsteldiep om een dijk naar het eiland Wieringen voor te bereiden. Rond het gebied van Huisduinen inspecteerde hij steeds de zorgelij ke toestand van duinen en dijken, tekende kaarten en adviseerde zijn opdrachtgevers. Onder zijn leiding werden inlaag- dijlcen aangelegd, zinkstuklcen af- gezonken en werden grote hoeveelheden ste nen gestort. Dit alles om de veiligheid van de kust bij Huisduinen te vergroten. Helaas, de moeite was meestal tevergeefs. Door het Marsdiep stroomde een sterke getij- destroom die geulen van wel 50 meter diep onder de kust uitschuurde. Abbestee wist geen antwoord op de vraag hoe het steeds smaller worden van de duinenrij te doen stoppen. Voor de Callantsogers anno 2004 niets nieuws, want ook nu weten we het niet! Dirk Pietersz Abbestee was geboren voor 1629. We weten niet wanneer, 1615? Zijn vader heette Pieter Dirlcsz. Die woonde in 1625 op Abbestee vandaar de achternaam van Dirk. Hij was getrouwd met Trijntje Thijs Plaats. Zowel Dirk als zijn vrouw staan in het D.T.B. register van Callantsoog. (Doop - Trouw - Begrafenis). Trijntje is overleden op 15-3- 1683 en Dirk op 8-6-1688. Wim Lastdrager Rentmeester, notaris en secretaris van Callantsoog. Tevens was hij cartograaf. Ambtsperiode 1660 -1688 bij de raden van Holland en West-Friesland. Op de kaart zien we in de duinen lig gen de ontgonnen valleien: 1. Sinkel- zand, 2. Goeree, 3. De Kleine Jeuwel, 4. Het dorp 't Oghe, 5. Kiefteglop, 6. Haze- kamer. Ten westen van de Zuider schinkel is 'een begroeit velt' (7.) ont staan. Later wordt dit Het Zwanen- water. Bronnen: Getekend Land - Herman Lambooij 't Oghe - Henk Schoorl -22.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2004 | | pagina 2