RECTIFICATIE 20 JAAR EVEN BELLEN Wim Zeeman 0224 - 58 27 90 De loods werd 'om redenen dat de zelve geen vaartuig bij zig had', door zes schepelingen in een sloep naar de wal gebracht. Ondertussen dreef de 'Vrouwe Anna Maria' steeds verder weg. Door de opkomende sterke westelijke wind, gepaard gaande met een hoge deining, kon de sloep niet meer bij het schip komen. Met slechts 12 zeelieden werd de thuisreis aanvaard. Op 27 februari werd Camperduin verkend. Nog was het leed voor de 'Vrouwe Anna Mara' niet geleden, want Adriaan Mooij kon door 'sware mist met motregen geene regte kennis van land krijgen'. Het schip kon het Texelse zeegat niet binnenlopen en moest om gevaar van vastlopen te vermijden volle zee kiezen. In de morgen van 28 februari overleed de kui per en moest een matroos ziek in zijn kooi blijven. Adriaan Mooij kon toen met nog slechts 10 bemanningsleden, hemzelf inbe grepen, proberen om binnen te lopen. De Callantsoger kapitein was ondertussen op 13 mijl dwars van Texel gekomen en zeilde de volgende dag, 1 maart, voorzichtig naar de wal. In de middag kwam Kijkduin in zicht en kreeg de Surinamevaarder een Texelse loods aan boord. Doordat er een sterke ebstroom stond, kon het schip niet binnenkomen. Pas om half zeven in de avond kwam de 'Vrouwe Anna Maria' na een onvoorstelbaar zware en ongelukkige reis 'behouden Texel binnen'. Tegen zeven uur kon de bemanning ten oosten van Den Helder in de bocht van de Zuidwal het anker laten vallen. Direct werd de zieke ma troos naar de wal gebracht. Adriaan Mooij was genoodzaakt om voor het laatste deel van de reis over de Zuiderzee zes nieuwe bemanningsleden aan te nemen en kon zo, na een groot deel van zijn lading in drie dagen te hebben overgeladen, op 17 maart 1761 'des agtermiddags om drie uuren' zijn reis op het IJ voor Amsterdam beëindi gen. (1) Zie 'De Clock' jaarg. 7 no. 2 en 3. ,2) Adriaan Cornelisz. Mooij overleed in 1770. Hij werd begraven in de kerk van zijn woon plaats Callantsoog. Zijn grafzerk is heden nog aanwezig. De uitgesleten tekst vertoont het opschrift: (3) Onder een steek verstond men het één keer op en neer gaan van de pompzuiger. Om het schip vrij van overtollig lelcwater te houden, moesten er dus ieder half uur 80 pompslagen worden gemaakt. Dit duidt op een enorme lekkage. In het jaaroverzicht 'Gisteren is ook een beetje geschiedenis' dat we plaatsten in de eerste Clock van dit jaar, is helaas de naam van mevrouw Mourilc verkeerd geschreven. Het had moeten zijn: Margrieth Mourik- Zijlstra. Onze excuses hiervoor. Op 19 november 2005 bestaat onze His torische Vereniging 20 jaar. Hoe zullen we dat vieren? Wie heeft een idee? Dan graag een tele foontje naar Lammie de Ruiter. Kijk in de kring van familie, vrien den, kennissen, collega's en buren rond. Laat ze 'De Clock' lezen. Werf een lid! Is het gelukt? Bel dan Hier leyt Begraven Capteyn Adriaan Mooij. Out 55 jaren...A 1770. Volgens de heer P. Dekker, die het journaal van Adriaan Mooij heeft samengevat en in de 'Blauwe Wimpel' gepubliceerd heeft, was in 1980 die graf zerk er nog. Wij hebben tot nog toe niets kunnen vinden. De samenvatting van P. Dekker is, met zijn toestem ming, door Wim Lastdrager bewerkt, zodat deze in 'De Clock' kon worden geplaatst. -39.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2004 | | pagina 19