CalLuttsojer zeetstuirders Minder bekend dan Maarten Mooij was de kapitein Adriaan Cornelisz. Mooij. Hij voer met verschillende schepen naar Suriname. Hij woonde ook in Callants oog en moet Maarten Mooij gekend hebben. Hij is vermoedelijk geboren in 1715 en is getrouwd geweest met Griet je Zeeman. Trouwdatum 18-4-1745.'2' In de Amsterdamse notariële archieven kwam de heer P. Dekker een scheeps- verklaring tegen van maar liefst 21 pagina's, ondertekend door Adriaan C. Mooij. We ontlenen hier het volgende aan: Op 5 december 1759 voer Adriaan Mooij met zijn gewapende grote Suriname- vaarder het Texelse zeegat uit. De tota le bemanning bedroeg 27 koppen en de 'Vrouwe Anna Maria' was in Amster dam geladen met stukgoederen. De Su- rinamevaarder werd in goede staat geacht om goederen naar de kolonie Suriname te vervoeren. Onder de officieren bevond zich nog een inwoner van Callantsoog, namelijk de opperstuurman Teunis Zeeman. Hij was de zwager van de kapitein en de enige broer van diens vrouw Grietje. Op 17 januari 1760 sloeg een matroos over boord en verdronk. Ook werd er een lek ont dekt in de boeg van de koopvaarder, maar dit was geen beletsel voor een verder voorspoedi ge reis. Na aankomst in Suriname werden de stukgoederen gelost en het lek gedicht. Wachtend op retourlading stierven er vier matrozen. Kapitein Mooij slaagde er niet in vervangende krachten te werven. De beman ning van de 'Vrouwe Anna Maria' was toen reeds in aantal verminderd tot 22 koppen. Met deze schepelingen aanvaardde de koop vaarder met de inmiddels ingenomen lading koffie de thuisreis naar Amsterdam. Op 15 juni sloeg de 'Vrouwe Anna Maria' onver wachts lek. Tot overmaat van ramp waren er vijf bemanningsleden ziek en dit maakte dat nog slechts 17 schepelingen, de kapitein en de officieren inbegrepen, voor de redding van de koopvaarder konden worden ingezet. De scheepslieden klaagden en verzochten de kapitein een haven aan te doen. Op 25 juni 1760 liep Mooij de haven van Cura^ao binnen. Hij kreeg een dertigtal bemanningsleden van de oorlogsbodem 'Burcht van Leiden' ter as sistentie aan boord. Met behulp van deze schepelingen werd de 'Vrouwe Anna Maria' naar de losplaats achter in de haven verhaald. Het was noodzakelijk alle goederen uit de koopvaarder te halen om het lek op te sporen en het schip te repareren. Het duurde 21 dagen eer de totale lading in acht pakhuizen was ondergebracht. Het lege schip werd tot voor de scheepswerf Piet Kier verhaald voor onderzoek. De conclusie was dat de 'Vrouwe P. Dekker - bewerking Wim Lastdrager Het is logisch dat Callantsoog als dorpje aan de zee veel mannen geteld heeft die hun brood ver dienden als zeevaarders. Een van de bekendste is Maarten Mooij. Hij leefde van 1739 tot 1817. Hij was commandeur van de walvisvaarder 'Frankendaal'. Een van zijn zoons, die ook verschillende keren met hem mee voer naar het hoge noorden, was Jan Mooij. Hij is bekend geworden door zijn schilderijen, waarop hij de schepen en de manier hoe op walvissen werd gejaagd in beeld heeft gebracht.'1' - 36. -

De Clock van Callens-Ooghe | 2004 | | pagina 16